jazzman# 24553700

BA - ROCK V MÚZEU: DAGMAR ANDRTOVÁ - VOŇKOVÁ !!!

18.1.2013, 19.30hod., Múzeum obchodu, Linzbothova 16, BA - Podunajské Biskupice,
04.01.2013

BA - ROCK V MÚZEU: DAGMAR ANDRTOVÁ - VOŇKOVÁ !!!

Múzeum obchodu prináša, v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok 18.januára 2013, do Bratislavy legendárnu speváčku a unikátnu inštrumentalistku, poprednú osobnosť českého folku, Dagmar Andrtovú - Voňkovú.

Dnes 64-ročná umelkyňa, ktorá sa nikdy nedala a ani nedá s nikým u nás porovnávať (myslím si, že ani v zahraničí), prinesie do múzea po dlhšom čase folk, ale v tej najunikátnejšej a najzaujímavejšej podobe. Dagmar sa pohybuje na scéne už od roku 1971, bola spolu s osobnosťami, ako napríklad Merta, Hutka, Třešňák, či naša Zuzana Homolová, členkou voľného združenia pesničkárov – „Šafrán“. Je textárkou, speváčkou a vynikajúcou gitaristkou so stále sa vyvíjajúcou, niekedy ohromujúcou, niekedy prekvapujúcou originálnou technikou hry s charakteristickým používaním, niekedy aj dvoch sláčikov. Veď sama o sebe povedala, že pracuje, ako sochár a je skôr výtvarníčkou, pre ktorú je hudba hmotou a keď sa dopracuje k určitému tvaru, tak potom už len hrá. Napríklad pre gitarový štýl hry označený, ako „tapping“ má svoje krajšie „dotýkanie“. Z jej hudby je zrejmá výrazná inšpirácia ľudovou hudbou (až moravskou a slovenskou), aj keď tento termín nie je celkom jasný. Čo napríklad blues? Big Bill Broonzy povedal, že všetko sú to ľudové pesničky, veď koňa v živote spievať nepočul. Dagmar sama o sebe povedala, že bola možno v predošlom živote Slovák, ale že k takejto hudbe sa v skutočnosti dostala až dodatočne. Má za sebou 7 radových albumov a množstvo účastí na sampleroch. Od prvého „Dagmar Andrtová – Voňková“ z roku 1986, až po posledný „Slunci ležím v rukou“ z roku 2008. Zaujímavosťou je aj album z Radimom Hladíkom „Voliéra“ z roku 1997. V roku 2010 vyšla zaujímavá knižka „Listí“, ktorá predstavuje texty, básne a kresby Dagmar Andrtovej – Voňkovej. V tom istom roku jej bola Ústavom pre štúdium totalitných režimov udelená pamätná medaila „Za svobodu a demokracii“.

Koncert otvorí jeden z najvýraznejších súčasných slovenských gitaristov, Peter Luha so svojím sólovým vystúpením a ktorý nedávno predstavil svoj nový album „Viaje del Alma“.

„Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, 18.1., piatok, 19,30 hod., Dagmar Andrtová – Voňková (CZ– Folk/Alternative) + Peter Luha (SK – Solo guitar project)

tel.00421245243167, www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com


Patrick ŠPANKO

Diskusia

« Október 2017 »
PoUtStŠtPiSoNe

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel