jazzman# 24553735

BUBENÍK JOE CHAMBERS !!!

19.06.2017

 JOE CHAMBERS Majster postbopového štýlu, všestranný americký bubeník, klavirista, vibrafonista a skladateľ s veľmi dynamickým a zanieteným hudobným výrazom – Joe Chambers.Vystupoval na takých miestach ako je Carnegie Hall a Lincoln Center a za niekoľkodekád aktívnej kariéry stihol nahrať viac než 500 albumov, pričom spolupracoval s najväčšími legendami jazzu všetkých čias. V súčasnosti Joe Chambers oslavujeúctyhodných 75 rokov!
Narodil sa 25. júna 1942 vo Philadelphii. Joe sa venoval hudbe od malička a už v mladosti po skončení strednej školy vystupoval v okolí Washingtonu. V roku  JOE CHAMBERS 1963 sa ako 21 ročný presťahoval do New Yorku, kde v mladom veku spolupracoval s menami akoEric Dolphy, Freddie Hubbard, Jimmy Giuffre a Andrew Hill. V polovici 60-tych rokov vystupoval a pracoval s poprednými menami vydavateľstva Blue Note ako Bobby Hutcherson, Joe Henderson, Wayne Shorter a Sam Rivers. V roku 1970 sa pridal do perkusívneho zoskupenia M'Boom pod vedením legendárneho Max Roacha. Spoluprácu s Max Roachom udržiaval až do 90-tych rokov. Popri fungovaní v ansámbli M'Boom sa objavoval s umelcami ako Sonny Rollins, Tommy Flanagan, Charles Mingus a  CD LANDSCAPES Art Farmer. Neskôr si s Tommy Flanaganom a Reggie Workmanom založil vlastnú skupinu s názvom Super Jazz Trio. Okrem toho viedol skupinu spolu s organistom Larry Youngom. V 80-tych rokoch spolupracoval a nahrával najmä s Chet Bakerom a Ray Mantillom. Popri početných spoluprácach Joe Chambers rozbiehal aj sólovú kariéru. Prvý debut vydal v roku 1974 s názvom The Almoravid. Pokračoval úspešnými albumami New World (1976) a Double Exposure (1977). Vlastných albumov vydal počas kariéry 13, pričom najnovší Landscapes (2016) vyšiel len minulý rok.
Okrem koncertovania sa Joe venuje aj pedagogickej činnosti a to na New  JOE CHAMBERS School for Jazz and Contemporary Music v New Yorku a University of North Carolina Wilmington. V súčasnosti aj po mnohých rokoch pokračuje v aktívnej kariére, pričom nahráva a koncertuje. Joe Chambers svojim štýlom inšpiroval mnohých a vďaka jeho osobnému vkladu v úlohe sidemana na množstve známych albumoch priniesol veľa do sveta jazzovej hudby. Joe Chambers na Slovensku nikdy nevystupoval.

viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Október 2017 »
PoUtStŠtPiSoNe

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel