jazzman# 48705649

JAZZ GOES TO TOWN 2008 – LUBOŠ ANDRŠT GROUP feat. Emil Viklický a Jan Hrubý – 60th Birthday´s Concert !!!

17. október, 2008, Kongresové centrum Aldis, Hradec Králové, Česko
06.02.2009

LUBOŠ ANDRŠTOdľahčením po beztvarejších formách The Fonda / Stevens Group bola narodeninová oslava jedného z bardov českej gitary Luboša Andršta. Ten sa na festivalovom pódiu rozhodol spolu s dlhoročnými supútnikmi Emilom Viklickým a Janom Hrubým osláviť spoločné šesťdesiate narodeniny!

Andršt sa na pódiu JG2T nepredstavil po prvýkrát – ako člen Co. Jazz Quarteta Jiřího Stivína bol prítomný na prvom ročníku podujatia, neskôr viackrát prezentoval vlastný Blues Band so spevákom a harmonikárom Ramblinom Rexom. Načasovanie Andrštovho narodeninového projektu bolo zo strany královohradeckých organizátorov vynikajúcim dramaturgickým ťahom, ktorý do celkového  EMIL VIKLICKÝprogramu vniesol uvoľnenie, ako aj prvok reminiscencie. Predovšetkým skôr narodeným fanúšikom patrili spomienky na vynikajúce (žiaľ pomerne krátko existujúce) zoskupenie Energit, s ktorým Andršt brázdil v polovici 70. rokov československé pódia. Z prvého eponymného albumu Energit (Supraphon 1975) odznela pozoruhodná kompozícia Paprsek ranního slunce, dobové svedectvo životodarného mahavishnovského odkazu v našich končinách aj v počas šedých normalizačných rokov. Ako bonus sa dostala aj na aktuálny album Luboš Andršt Group, ktorý pod názvom Moment In Time vyšiel v pražskom vydavateľstve Arta. Krst albumu bol spolu s prípitkom a krájaním narodeninovej WIMPY TICHOTAtorty (ako ináč) v tvare gitary ústredným motívom koncertu. Prekvapovali Andrštovi spoluhráči – okrem pozoruhodne empatívneho huslistu Jana Hrubého aj dvojica klaviristov: živelnejší a energickejší Ondřej Kabrna (ten inklinuje k rytmicky vypätejším momentom) a striedmo utiahnutejší (avšak tónovo aj výrazovo precíznejší) Emil Viklický. Zo sekundujúcich muzikantov vynikol pocitový basgitarista Wimpy Tichota a farebne znejúci perkusionista Pavel Plánka.

Jedným z najzásadnejších momentov tohto (miestami happeningového) koncertu bolo uistenie o Andrštovom vynikajúcom bluesovom feelingu, ktorý sa strácal predovšetkým v momentoch, keď majster svojho JAN HRUBÝStratocastera zamieňal za „lubovku“. V jazzrockových skladbách chýbala jeho sólam feelingová priamočiarosť a nefalšovanosť, miestami boli nie celkom zdarným pokusom o zdolávanie mclaughlinovských mét. Vystúpenie Luboš Andršt Group bolo výborným predelom medzi festivalovým úvodom a vrcholom večera, pričom hodinové čakanie vypĺňal vo foyeri domáci latino orchester Los Rumberos.

viac fotiek 

Diskusia

« Máj 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel