jazzman# 48643218

JAZZ V NOVOM ČÍSLE HUDOBNÉHO ŽIVOTA !!!

09.04.2009

HUDOBNÝ ŽIVOT 03/2009Aktuálne 3. číslo Hudobného života prináša takmer 10 strán informácií o aktuálnom jazzovom dianí. Výraz „takmer“ zastupuje rozsiahly pohľad na legendu slovenskej populárnej hudby Juraja Berczellera. O osudoch vynikajúceho pianistu (zomrel v októbri 2008 v Austrálii vo veku 94 rokov) – jednej z kľúčových osobností legendárneho Tatra kabaretu a Tatra revue – rozpráva pre Hudobný život jeden z jeho blízkych priateľov Pavol Zelenay.
Kapitoly z dejín jazzového klavíra pokračujú reflexiou tvorby „jazzového vynálezcu“ stojaceho na rázcestí medzi ragtimom a jazzom. Jelly Roll Morton dokázal pretvoriť kompozíciu v tradičnom slova zmysle do V Tatra revue roku 1960roviny spontánnej improvizácie na vopred stanovenom formovom podklade. „Jazz je štýlom, nie kompozíciou,“ tvrdil neworleanský hudobník považovaný za prvého významného jazzového skladateľa, ktorý sa do dejín zapísal vďaka svojim aranžérskym zručnostiam a zmyslu pre formové usporiadanie. Ako skladateľ a aranžér Morton ovplyvnil Fletchera Hendersona, Duka Ellingtona, Theloniousa Monka, Johna Lewisa, Charlesa Mingusa, Gila Evansa... Podľa dobových výpovedí (významný predstaviteľ harlemskej klavírnej školy James P. Johnson) je však na druhej strane zrejmé, že samotný Morton bol nielen skladateľom, ale aj výborným klaviristom. Autor seriálu, saxofonista  Jelly-Roll MortonMiro Tóth vysvetľuje na notových príkladoch rozdielnosti medzi ragtimom a jazzom, ako aj stride pianom a boogie-woogie.
„Naša hudba nevznikla so zámerom skomponovať etnojazzový konglomerát rozličných kultúrnych vplyvov“, hovorí ruský saxofonista Oleg Kireyev. „Hudbu Mandaly sme nehľadali ani nedobývali, ako býva pri nahrávaní albumu zvykom. Jej energia si nás jednoducho našla.“ Kireyev je zakladateľom ruskej etnojazzovej scény a býva označovaným ako „revolucionár spoza Uralu“, ktorý s prirodzenosťou kombinuje jazzové štandardy s baškirským, ruským a ukrajinským folklórom. Svoj The Feng Shui Jazz Project ako aj album Mandala (Jazzheads 2008) oleg kireyevpredstavil Kireyev v rámci cyklu Bis Audio Jazz Klub na jedinom slovenskom koncerte koncom novembra 2008 v Bratislave. Saxofonista plánuje na Slovensku predstaviť aj svoje ďalšie projekty. Treba len dúfať, že sa jazzu spoza Uralu napriek umelcovej vyťaženosti (aprílové turné Oleg Kireyev Quartet v USA, početné festivalové vystúpenia v Rusku a Poľsku) ešte dočkáme.

Jazzová ponuka Hudobného života končí trojicou recenzií (Keith Jarrett Trio: Yesterdays, Marilyn Mazur/Jan Garbarek: Elixir, John Surman/Howard Moody: Rain On The Window z produkcie ECM) a pozvánkou na pozoruhodnú a lákavú jarnú ponuku v podobe projektu Coltrane Configurations basgitaristu Jamaaladeena Tacumu a nekorunovaného kráľa funky – altsaxofonistu Maceo Parkera v rámci Jarných Bratislavských jazzových dní.

viac fotiek 

Diskusia

« Apríl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel