jazzman# 35273054

SKLADATEĽ, ARANŽÉR, TROMBONISTA A DIRIGENT PAVEL ZAJÁČEK !!!

27.06.2016

 PAVEL ZAJÁČEK  Slovenský dirigent, skladateľ, aranžér a trombonista – Pavel Zajáček. Aktívne pôsobí na slovenskej jazzovej a popovej scéne. Spolupracoval s významnými slovenskými hudobníkmi a so skupinou Za-ja-ce a Big Band Radio Bratislava absolvoval turné v zahraničí. Pavel Zajáček oslavuje 65. narodeniny!

 

 

Narodil sa 29. júna 1951. Jeho dvaja starší bratia Jozef a Peter sú tiež hudobníci. Svoj prvý koncert absolvoval, aj s bratmi, ako 8-ročný. V rokoch 1968 až 1974 navštevoval Konzervatórium v Žiline. Už počas štúdii od roku 1972 viedol populárnu skupinu Za-ja-ce, s ktorou sa dostal aj  PAVEL ZAJÁČEK  na zahraničné festivaly. Vystupovali na festivale Hudobný festival mladých v Bojniciach, Bratislavská lýra, Slovenský festival politickej piesne v Martine, festival politickej piesne v Berlíne a ďalšie. V roku 1976 sa stal členom Tanečného orchestra Československého rozhlasu v Bratislave, kde pôsobil ako trombonista, ale aj ako skladateľ. O rok neskôr sa pridáva k známej skupine Vlada Valoviča - VV Systém. Neskôr v rokoch 1987 až 1991 pokračoval v rozširovaní hudobného vzdelania na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde študoval trombón a kompozíciu. V tomto období  napísal niekoľko jazzových skladieb, ktoré boli pre väčšie obsadenie,  ako: Rapsódia pre motýľa – skladba pre deväť pozaunistov, Intro, Retro, Zimný sen, Fantázia pre orchester, Štafeta, Syntax II, Nálada, Nostalgia a iné. Je autorom aj viacerých populárnych piesní, s ktorými sa zúčastnil na prehliadke Bratislavská lýra. Od roku 1990 sa stal dirigentom Big Bandu Radio Bratislava (BBRB)  a prvý jazzový koncert, ktorý BBRB odohral pod novým názvom, mal veľký úspech. Vysielal ho Slovenský rozhlas v priamom prenose, v relácii Jazzová nálada – Special Live a celé to vymyslel a moderoval redaktor Patrick Španko. Odvtedy sa starší, ale aj mladší členovia tohto bandu, prezentovali na pravidelných jazzových koncertoch nielen interpretačne, ale aj skladateľsky a aranžérsky. Cyklus  jazzových koncertov, pódium pre mladé talenty, spolupracoval aj s jazzovými spevákmi Adrienou Bartošovou  Kajou Simoniovou, Zuzkou Suchánkovou,  Bercom Balogom, Marcelom Palonderom, Peterom Lipom, Close Harmony Frends a ďalšími. S BBRB sa mu podarilo vystúpiť v roku 1992 aj na Bratislavských jazzových dňoch, kde sa teleso prezentovalo pôvodnými  PAVEL ZAJÁČEK  skladbami moderného jazzu. a o rok neskôr s ním absolvoval turné v Holandsku a Nemecku. V roku 1994 si založil svoj vlastný Orchester Pavla Zajáčka. S ním pravidelne účinkoval v rôznych populárnych programoch Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Najčastejšie sa objavoval v zábavno-hudobnom televíznom programe Ivana Krajíčka – Repete. V roku 1998 ako dirigent spolupracoval pri tvorbe hudby pre film Postmortem v úlohe s Charlie Sheenom. Pri príležitosti 50-tych. narodenín sa uskutočnil koncert v Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu s názvom Stále mi chutí žiť!, kde vystúpili aj známy slovenský umelci ako Milan Markovič, Peter Lipa, Vašo Patejdl, Karol Malý, Robo Kazík, Lýdia Volejníčková, Peter Stašák, ale aj jeho vlastné skupiny Za-ja-ce, Orchester Pavla Zajáčka a ďalší.

 


V roku 2006 sa so svojim orchestrom objavil aj na televíznych  PAVEL ZAJÁČEK  obrazovkách, keď vystupoval v rámci speváckej talentovej show Superstar. Toho istého roku zhudobnil texty k pôvodnému slovenskému muzikálu Cudzinec, ktorý je postavený na starozákonnom biblickom príbehu proroka Eliáša. Na muzikáli sa podieľal aj v úlohe dirigenta. Stále je aktívny kompozične, aranžérsky, interpretačne i ako dirigent vlastného bandu i kapely!

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Máj 2021
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel