jazzman# 26114556

SPEVÁK JON HENDRICKS !!!

12.09.2016

 JON HENDRICKS Legendárny americký jazzový spevák označovaný ako Poëta laureatus (doslovne básnik ovenčený vavrínom) jazzu – Jon Hendricks. Preslávil sa ako majster písania textov na pôvodne inštrumentálne skladby a náročné sóla, túto techniku dotiahol do absolútnej dokonalosti a považuje sa za pioniera v tomto umení. Taktiež však disponoval obrovským zmyslom a technickými schopnosťami pre scat. Jon Hendricks oslavuje už neuveriteľných 95 rokov!

 

 

Narodil sa 16. septembra 1921 v Newarku v štáte Ohio. Ako malý chlapec veľa cestoval s otcom, až kým sa neusadili v Tolede, kde začal spievať. Už v 10 rokoch bol v Tolede miestnou celebritou. O dva roky neskôr dostal ponuku, aby vystupoval s Fats Wallerom a neskôr prišla ponuka aj od Ted Lewisa. V  JON HENDRICKS stredoškolskom veku zvažoval bicie nástroje, ale skôr ako sa ich stihol chopiť začal pravidelne ako spevák vystupovať s Art Tatumom. Po návrate z povinnej vojenčiny sa chystal na vysokú školu študovať právo, avšak na odporúčania Charlie Parkera sa odsťahoval do New Yorku, kde začal svoju profesionálnu spevácku kariéru. V roku 1957 sa spojil s Dave Lambertom a speváčkou Annie Ross. Sformovali legendárne vokálne trio Lambert, Hendricks & Ross. Jon písal texty na inštrumentálne skladby a spolu to podľa magazínu Melody Maker dotiahli až päťkrát po sebe na ocenenie za najlepšiu vokálnu skupinu na svete. Ich albumy mali veľké úspechy - predovšetkým vokálne  JON HENDRICKS zhudobnenia skladieb Duke Ellingtona a Count Basieho. Jon zvyčajne otextovával aj komplikované sóla a improvizácie. Skupina sa neskôr rozpadla, aby sa protagonisti mohli uberať sólovou dráhou, ale zanechali tu bohatý katalóg textov na legendárne hity, ktoré prespievavali desiatky spevákov po nich. V roku 1968 sa presťahoval do Londýna, kde sa intenzívnejšie venoval sólovej kariére a pravidelne vystupoval v britskej televízii, dokonca sa objavil aj vo filme Jazz Is Our Religion. Neskôr sa usadil v Californii a začal sa venovať kritike a učeniu na California State University a University of California. Dokonca napísal aj muzikál o histórii jazzu s názvom Evolution of The Blues, ktorý sa hral na Broadway 5 rokov.

 

 

V roku 2000 sa vrátil do Toleda, kde učil na miestnej univerzite a získal čestný doktorát. Bol jedným z prvých Američanov, ktorí mali možnosť prednášať v Sorbonne v Paríži. V roku 2002 tam vystúpil so svojou 15 člennou vokálnou  JON HENDRICKS skupinou. Okrem nespočetného prínosu k rozvoju vokálneho jazzu sa zaslúžil aj o otextovanie niekoľkých významných diel vážnej hudby od velikánov ako Rachmaninoff a Korsakov. V roku 2012 sme ho mali možnosť vidieť v dokumentárnom filme No One But Me. V súčasnosti už vzhľadom na pokročilý vek nevystupuje, no jeho hudba a poetické texty majú stále, čo povedať aj nasledujúcim generáciám. Jon Hendricks na Slovensku vystupoval jeden jediný raz – na festivale Bratislavské jazzové dni 1996 vo formácii Whisper Not s Benny Golsonom či trombonistom Curtis Fullerom.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Október 2018
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel