Synovcom veľkej jazzovej legendy - Sonny Rollinsa je vynikajúci americký trombonista – Clifton Anderson. Začiatky svojej kariéry strávil v tieni svojho strýka, keď pôsobil v jeho viacerých zoskupeniach. V skupinách nedostával dostatočný priestor a väčšinou ho zatienili Rollinsové sóla a on sa len nečinne prizeral. Jeho moment prechodu do aktívnej sólovej kariéry prišiel s vynikajúcim debutom. Andersonov hudobný výraz je silne zakorenený v tradícií a mainstreame. Clifton Anderson oslavuje 60 rokov!
Narodil sa 5. októbra 1957 vo veľmi umelecky živej časti New Yorku v Harleme. Anderson vyrastal obklopený hudbou, jeho otec bol organista a mama speváčka a klaviristka. Na trombóne začal hrať v siedmich rokoch, keď mu nástroj kúpil práve jeho strýko – Sonny Rollins. Svoje hudobné štúdium začal na prestížnej strednej umeleckej škole Fiorello LaGuardia High School of Music and Art. V roku 1974 strávil jeden rok na University of New York pod vedením etablovaných pedagógov Simon Karasicka a Dave Schechtera. Hudobné štúdium zakončil na nie menej známej Manhattan School of Music v triede známeho trombonistu z metropolitnej opery John Clarkeho. Už počas štúdií sa objavoval v newyorských kluboch a ako sideman na rôznych projektoch. V tomto čase sa formoval slávny orchester Slide Hamptona – World Of Trombones, do ktorého sa dostal aj Anderson. Tento ansámbel svojho času definoval ako má znieť trombónová sekcia. Od roku 1983 pôsobil v zoskupení Sonny Rollinsa, kde sa usadil na dlhé roky. Dôležitým momentom pre jeho solovú karieru a vymanenia sa z tieňa svojho strýka bol líderský debut Landmarks (1995, Milestone). S druhým albumom z vlastnej autorskej dielne prišiel až po viac ako dekáde v roku 2008 s trefným názvom – Decade. Na Sonnyho nahrávkach sa objavoval až do roku 2009, no potom sa rozhodol skupinu opustiť a plne sa venovať vlastnej sólovej kariére, čo viedlo k tretiemu líderskému albumu And So We Carry On (2012).
Rok 2009 sa u Andersona nespája len s výrazným posunom v osobnej tvorivej kariére, ale aj s prestížnou nomináciou na trombonistu roka od The American Jazz Journalists Association. Na albume sa objavili prominentní hostia ako Monty Alexander, Kenny Garrett, Bob Cranshaw, Wallace Roney, Kimati Dinizulu, Victor See Yuen, Steve Jordan a Jeff “Tain” Watts. Album And So We Carry On sa dlho držal v popredných jazzových rebríčkoch a získalo pozitívny ohlas od verejnosti aj kritikov. V súčasnosti ďalej pokračuje v aktívnom koncertovaní a nahrávaní, no prevažne v úlohe sidemana. Clifton Anderson na Slovensku nikdy nevystupoval.