Na Slovensku sa prvý raz objavil na festivale Bratislavské jazzové dni 1987 a v roku 2012 bol hlavnou hviezdou jazzového festivalu Open Jazz Fest v Novom Meste nad Váhom. Bubeník, perkusionista a skladateľ Billy Cobham oslavuje svoje 70. narodeniny.
Billy Cobham sa narodil 16. mája 1944 v Paname, kde prvý raz ako malý chlapec počul bicie nástroje a okamžite mu učarovali. Keď mal tri roky jeho rodina sa preťahovala do New Yorku a ako osemročný nahrával po boku svojho otca. Hru na bicie vyštudoval na newyorskej prestížnej škole High School of Music and Art, ktorú úspešne ukončil v roku 1962. Po absolvovaní štúdií bol tri roky perkusionistom v USA Army Band a krátko nato získal angažmán ako bubeník v hard bopovej kapele klaviristu Horace Silvera, s ktorým vycestoval na turné po Amerike a Európe. Popri hraní s Horace Silverom spolupracova s takými ako: Stanley Turrentine, Shirley Scott a George Benson. Po osem mesačnom turné sa objavil v jazz-rockovej kapele Dreams a rovnako spolupracoval aj s Brecker Brothers a gitaristom Johnom Abercrombie.
Jeho sľubne sa vyvíjajúca kariéra ho priviedla až k jednej z najväčších legiend jazzu. Ako bubeník sa angažoval v jazz-fusion zoskupení okolo lídra Miles Davisa a objavil sa na albume Bitches Brew a v niekoľkých ďalších. Spolu s gitaristom John McLaughlinom opúšta zoskupenie Miles Davisa a začnú pracovať na svojom
vlastnom koncepte tvrdšej fúzie s rockovou hudbou - vznikla kapela Mahavishnu Orchestra, ktorej debutom bol v roku 1971 album The Inner Mounting Flame. S Mahavishnu nahral ešte albumy Birds of Fire (1973), The Lost Trident Sessions (1973) vydaný až v roku 1999 a album Between Nothingness and Eternity (1973), ktorým svoje účinkovanie v kapele ukončil. V rovnakom roku sa rozhodol založiť si vlastnú kapelu s názvom Spectrum, na klávesoch hral Jan Hammer, rovnako opuštajúci Mahavishnu.
Cobham svoj sólový debut vydal krátko po tom ako sa sformovala kapela. Album Spectrum (1973) priniesol do sveta jazzu našľapanú nádielku jazzu, funku, rocku a exprerimenty s elektronickými bicími. Ďalšie albumy ako napríklad Crosswinds (1974) vydal s novou formáciou, na gitare hral John Abercrombie a na klávesy George Duke, ktorý bol častým Cobhamovým spoluhráčom v ďalšom období. Okrem svojich vlastných projektov bol často obsadzovaný aj v iných príležitostných zoskupeniach, najmä koncom 70-tych rokov a začiatkom 80-tych. Hrával s kapelou Grateful Dead, s bočným projektom Bobby & the Midnites. V polovici 80-tych rokov vydal tri komerčné albumy a pripravoval sa na medzinárodné turné a do svojej hry sa pokúšal vkomponovať prvky world music. Vyrazil na turné s Peter Gabrielom v roku 1992. V roku 1996 sformoval akustický projekt s názvom Nordic s tromi nórskymi hudobníkmi a o jeho hru mala záujem aj nemecká fusion kapela s názvom Paradox.
V roku 2002 vydal jeden z najznámejších albumov Drum´n´Voice, obsahujúci známu skladbu Red Baron, a následne ďalší rad albumov. O štyri roky neskôr, v roku 2006
vydal Drum´n´Vocie 2, ktorý bol návratom k jazz-funku 70-tych rokov s hosťami ako Jan Hammer, Buddy Miles, John Patitucci, Jeff Berlin, Dominic Miller a ďalší.
Billy Cobham obohacuje svojimi groovami svet jazzu, či už ako hosť alebo líder svojich projektov, vyše štyridsať rokov. Spolupracoval s mnohými hudobníkmi, objavil sa na vyše 40-tich albumoch. Orientuje sa najmä v jazze a funku 70-tych a 80-tych rokov, nepohŕda však ani rockom, fusion a world music a rovnako experimentuje aj s elektronikou.