jazzman# 48541351

TRUBKÁR FREDERIK KÖSTER !!!

09.10.2017

 FREDERIK KÖSTER  Je považovaný za jedného z najlepších trúbkarov súčasnej nemeckej jazzovej scény - talentovaný skladateľ, aranžér a pedagóg Frederik Köster. Bez pochýb je aktuálne najväčšou hviezdou na vzostupe a za posledné desaťročie nazbieral na svoje konto niekoľko prestížnych domácich i medzinárodných ocenení. Hudobný prístup Köstera je postavený na búrlivých komplexných improvizáciách vychádzajúcich z pokročilých znalostí harmónie a rytmu. Štýlovo sa snaží nadviazať na mainstreamovú tradíciu v hard bope, ktorú však vsádza do nového fusion-ladeného kontextu. Frederik Köster oslavuje 30 rokov!

 

 

Narodil sa 14. októbra 1977. Frederik bol v úzkom kontakte s hudbou už od útleho veku, nakoľko jeho otec Friedel bol hudobným učiteľom. Vo svojich štúdiách najprv pokračoval v otcových  FREDERIK KÖSTERDSC  stopách, keď si dokončil odbor hudobné učiteľstvo na hudobnej škole v Detmolde. Neskôr pokračoval v štúdiu jazzovej trúbky, kompozície a aranžovania na Musikhochschule Cologne. Po skončení školy sa na 4 roky uchytil vo svetoznámom nemeckom mládežníckom telese National Youth Jazz Orchestra pod vedením Peter Herbholzheimera, kde často vystupoval ako sólista. V roku 2006 bol na medzinárodnej súťaži v Belgicku vyhlásený za najlepšieho sólistu. Od roku 2007 bol prijatý na post profesora trúbky na Hochschule für Musik der Fachhochschule Osnabrück a v roku 2010 získal popritom aj ďalší post učiteľa na Hochschule für Musik, Theater und Medien v Hannoveri. Toho istého roku sa mu podarilo získať najprestížnejšie nemecké  FREDERIK KÖSTER  ocenenie Echo za Najlepšieho hudobníka na plechovom, dychovom nástroji v krajine. Taktiež sa mu udelila cena WDR Jazzpreis v kategórií improvizácie. Popri aktívnom učení sa angažuje vo viacerých projektoch ako Frederik Köster Quartett a v súčasnosti najaktuálnejší - Die Verwandlung, s ktorými vydal sedem albumov a vystupoval na medzinárodných festivaloch ako Jazz Baltica, Moers Festival, North Sea Jazz Festival a Euro Jazz Festival. Okrem vlastných projektov spolupracoval s mnohými eablovanými umelcami ako Phil Woods, Albert Mangelsdorff, Ack van Rooyen, Biréli Lagrene, Randy Brecker, Hiram Bullock, Jiggs Whigham, Nils Wogram, Simon Nabatov, Wolfgang Haffner, Nils Landgren, Rick Margitza, Jane Monheit, Lalo Shiffrin, Nils Petter Molvaer a mnoho ďalších.

 

 

Od roku 2013 aktívne pôsobí v zoskupení legendárneho bubeníka Trilok Gurtua, s  FREDERIK KÖSTER   ktorým absolvoval aj rozsiahle svetové turné. Aktuálne vydal ďalší album v pozícií lídra s názvom Canada (2015). Za tento album získal tohtoročnú Echo award opäť v kategórií najlepšieho hudobníka na plechovom, dychovom nástroji v krajine. Frederik Köster jednoznačne patrí medzi najväčšie hviezdy aktuálnej nemeckej jazzovej scény a za pomerne krátku kariéru stihol už veľmi intenzívne prispieť do jazzového diania vo vlastnej krajine a aj na medzinárodnej scéne. Na Slovensku nikdy nevystupoval.

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Apríl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel