jazzman# 48645339

GITARISTA BILL FRISELL !!!

14.03.2016

 BILL FRISELL  Jedna z najvýraznejších a najvplyvnejších postáv jazzovej scény súčasnosti, protagonista modernej harmónie a gitarový mág – Bill Frisell. Azda jeden z najlepších amerických hudobníkov a skladateľov dnešnej doby je známy svojim unikátnym štýlom, ktorého ťažisko je postavené na harmónii a zvukomaľbe. Jeho charakteristický sound sa vytváral kombináciou viacerých hudobných štýlov ako rock, bluegrass, country, blues, jazz a mnoho ďalších. Zatiaľ čo iní gitaristi z histórie sa snažili etablovať, tým ako rýchlo hrajú, Frisell našiel vlastnú cestu pomocou palety farieb rozličných zvukov, tak sa zrodil chameleón hudby, ktorý sa ani nedá štýlovo zaradiť. Bill Frisell sa stal ikonickou postavou jazzu ako Charlie Parker, Miles Davis a od Wes Montgomeriho sa považuje za najväčšieho prínoscu do sveta gitarového jazzu. Bill Frisell oslavuje už 65 rokov!

 

 

Narodil sa 18. marca 1951 v meste Baltimore v štáte Maryland. Rodným menom William Richard Frisell sa venoval hudbe už od detstva. Začínal na klarinete pod vedením Richard Joniera, ktorý bol členom Denver Symphony Orchestra. Po ukončení Denver East High School, išiel študovať hudbu na University of Northern Colorado. Jeden z jeho prvých učiteľov na gitaru bol Dale Bruning, s ktorým vydal album Reunion (2000). Neskôr pokračoval v štúdiu na Berklee College of Music v Bostone, kde študoval pod vedením Jon Damiana a Jim Halla. Práve Jim Hall mal  BILL FRISELL  veľký vplyv na Frisella v oblasti harmónie. „Ja hrám v podstate niečo podobné ako Jim, ale s tým rozdielom, že zvukovo to znie ako od Jim Hendrixa“. Ako ďalšie vplyvy uvádza Paul Motiana, Aaron Coplanda, Bob Dylana, Miles Davisa a svojho učiteľa Dale Bruninga. Prvý veľký zlom v jeho kariére nastal po spolupráci s Paul Motianom pre značku ECM. Pod ňou vydal aj svoje prvé dva debuty v pozícii lídra In Line (1983) a Rambler (1984), ktoré mu produkoval sám Manfred Eicher. Už na jeho prvých albumoch sa ukazujú jeho vizionárske vlohy. Jeho tretí album Look Out for Hope (1987), bol viacerými kritikmi označovaný ako prísľub k pozitívnej budúcnosti jazzu. Inovatívny obsah, ktorí siahal od swingu cez raggae, až po kvázi metal. Spravodajstvo The Chicago Tribune označilo Look Out for Hope ako nádej pre súčasný jazz a obraz toho, že jazz môže napredovať a pritom si držať svoju dôstojnosť a šarm. Postupom času sa etabloval po celom svete a presťahoval sa do New Yorku, kde spolupracoval s poprednými umelcami.

 


V 80-tych a 90-tych rokoch nahrával s množstvom rôznych hudobníkov aj mimo jazzu. Veľký úspech zaznamenal so svojimi kompozíciami pre tiché filmy Buster Keatona. Koncom 90-tych rokov už získal reputáciu ako jeden z najznámejších  BILL FRISELL  jazzových umelcov. S príchodom nového milénia ostal Frisell veľmi aktívnym hráčom a vydal 18 albumov pod svojim menom a na mnohých spolupracoval. Za niektoré z nich dostal aj nominácie na prestížnu cenu Grammy, ale jej držiteľom je len za album Unspeakable (2005), ktorý získal ocenenie ako najlepší album súčasného jazzu. Počas kariéry spolupracoval so skupinami a umelcami ako Paul Motian, John Zorn, Elvis Costello, Ginger Baker, The Los Angeles Philharmonic, Suzanne Vega, Loudon Wainwright III, Van Dyke Parks, Vic Chesnutt, Lee Jones, Ron Sexsmith, Vinicius Cantuaria, Marc Johnson, Ronald Shannon Jackson, Melvin Gibbs, Marianne Faithful, John Scofield, Jan Garbarek, Lyle Mays, Vernon Reid, Julius Hemphill, Paul Bley, Wayne Horvitz, Hal Willner, Robin Holcomb, Rinde Eckert, The Frankfurt Ballet, režisér Gus Van Sant, David Sanborn, David Sylvian, Bono, Brian Eno, Jon Hassell, Daniel Lanois a mnoho ďalších.

 

 

Tento rok si pridal na konto ďalší album pod názvom When You Wish Upon A Star (2016). Šestnásť skladieb poslucháča prenesie do typického  BILL FRISELL  Frisellovského sveta, plného rozličných štýlov a farieb. Album vychádza z filmovej hudby, ku ktorej mal Frisell vždy blízko a vzdáva úctu skladateľom ako Ennio Morricone, Bernard Herrmann, Henry Mancini a Elmer Bernstein. Bill Frisell s pribúdajúcim vekom nestráca na sile a kreativite a neustále aktívne komponuje, nahráva a koncertuje. Ovplyvnil nasledujúce generácie gitaristov a i v dnešnej dobe sa od neho môžu starší, či mladší kolegovia neustále učiť. Bill Frisell doposiaľ na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Apríl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel