jazzman# 51735480

ALTSAXOFONISTKA A SPEVÁČKA GRACE KELLY !!!

„Učím sa neustále“
07.08.2009

 GRACE KELLYLen sedemnásťročná americká altsaxofonistka kórejského pôvodu Grace Kelly je trojnásobnou víťazkou Downbeat Magazine Student Music Award (z toho dvakrát víťazkou vo všetkých štyroch kategóriách!). V posledných rokoch sa formuje pod dohľadom cooljazzového pioniera Lee Konitza, s ktorým sme ju mali možnosť vidieť na minulom ročníku festivalu Jazz Baltica. Grace Kelly predstaví svoje kvinteto aj slovenskému publiku v rámci koncertého cyklu Jazz pod vežou v stredu 12.8. na Nádvorí Sv. Jána Nepomuckého v areáli bratislavského Primaciálneho paláca.

* Môžete nám priblížiť súťaž Downbeat Magazine Student Music Award, ktorej ste niekoľkonásobnou  GRACEfinalistkou?

GRACE KELLY: Táto súťaž je určená študentom amerických stredných škôl – tí posielajú svoje nahrávky na základe ktorých vyberá porota účastníkov finálových kôl. Ide o kategórie kompozícia, aranžmán, jazzový vokalista a sólista. Samozrejme ma prekvapilo víťazstvo ako inštrumentalistky, avšak cenu za vokálny prejav som skutočne nečakala. Odmalička rada spievam a spev som vždy vnímala ako neoddelieľnú súčasť môjho prejavu.

* V poslednom období často vystupujete po boku legendárneho Lee Konitza...

GK: S Lee Konitzom hrávam pomerne často, no napriek tomu musím povedať, že je to zakaždým obrovská výzva. Je charizmatickou  GRACEosobnosťou, hral takmer s každým – od Milesa Davisa, Gerryho Muligana, Gila Evansa až po Charlieho Mingusa. Možno aj preto je náš každý koncert pre mňa niečím novým. Dnes som však po prvýkrát hrala na pódiu s Hankom Jonesom a musím povedať, že to bol fantastický pocit. Neviem, či mi rozumiete – ťažko popísať pocit, keď obdivujete človeka, ktorý niekoľko desaťročí formoval jazzové dianie a vy odrazu stojíte vedľa neho na pódiu. V takej chvíli sa snažím zachytiť aspoň čosi z jeho podnetov.

* Akým spôsobom funguje vaša komunikácia na pódiu?

GK: Množstvo vecí vzniká na pódiu neplánovane. Samozrejme štruktúru a schému skladby  GRACEurčujeme vopred, ale keď v priebehu skladby dostanete inšpiráciu, tak je len na vás akým spôsobom dokážete spoluhráčov usmerniť. Na Lee Konitzovi obdivujem práve jeho spontánnosť a uvoľnenosť počas hrania, ktoré prenáša aj na svojich spoluhráčov.

* Pod Konitzovým dohľadom študujete už niekoľko rokov – ako prebiehajú konzultácie?

GK: Stretávame sa zakaždým, keď je Lee v New Yorku, kde čas od času vedie majstrovské triedy. Počas niekoľkých dní vtedy nielen spolu hráme, ale chodíme na koncerty a veľa sa rozprávame. Stali sme sa blízkymi priateľmi a takto to funguje už tretí rok.

* Spolu ste nahrali aj posledný album GraceFulLee...

GK:  GRACEBolo to veľmi zábavné, pretože pôvodne sme album neplánovali. Stretli sme sa v štúdiu, kde spontánne vznikla ústredná skladba GraceFulLee. Túto sme napísali spoločne, všetky ďalšie skladby – šesťdesiat minút štandardov – sme nahrali naprvýkrát. Bolo to veľmi spontánne a magické stretnutie (na gitare hral Rusell Malone, na kontrabase Rufus Reid a na bicích Matt Wilson, pozn. aut.).

* Vzdelávate sa v rámci nejakej pedagogickej inštitúcie?

GK: Absolvovala som jazzový odbor na New England Conservatory Preparatory School a študujem súkromne u saxofonistov Jerryho Bergonziho a Allana Chaseho v Bostone. Okrem toho vediem vlastnú kapelu, v ktorej hrá  GRACEklavirista Doug Johnson, kontrabasista John Lockwood a bubeníčka Terri Lyne Carrington. Hrávame pomerne často v kluboch, napríklad v bostonských Scullers a Regattabar, absolvovali sme turné po Južnej Kórei, Nórsku, Spojených štátoch... Môžem vlastne povedať, že sa učím neustále.
viac fotiek 

Diskusia

« Január 2025
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel