jazzman# 51746227

ORIGINÁLNE HISTORICKÉ HUDOBNÉ NÁSTROJE NA NOVOM ALBUME ... ???

21.04.2016

 FATS JAZZ BAND  Členovia swingového orchestera FATS JAZZ BAND sa na tri týždne vrhli do práce na novom albume s nostalgickým názvom THAT OLD FEELING! Pod vedením skvelého režiséra, pána Františka Poula a zvukového majstra Otta Noppa sa zrodili ďalšie transkripcie pôvodných amerických nahrávok z rokov 1924 až 1947 na originálnych historických hudobných nástrojoch. Už teraz sa môžete tešiť na skladby, ktoré pôvodne nahrali Fats Waller, Peggy Lee, Tommy Dorsey, Duke Ellington, Jack Teagarden, Billie Holiday, Teddy Wilson, Edythe Wright, John Kirby, Miff Mole a mnoho ďalších.

 

Tento rok však pripravili pre svojich fanúšikov okrem zvyčajného, digitálne nahrávaného CD, aj fajnšmekerský špeciál! Po náročnej príprave a prenose niekoľko sto kilových pásových nahrávacích prístrojov, po nastavení dvoch sád mikrofónov a zosynchronizovaní dvoch nahrávacích tímov (digitálneho a analógového) sa to podarilo! Nahrali celý album aj analógovo, čo je v dnešnom digitálnom svete úplná rarita. A prečo? Pretože dostali ponuku od neuveriteľných analógových nadšencov okolo zvukového majstra Ladislava Krajčoviča a Petra Sedláka zo spoločnosti SEPEA AUDIO s.r.o., vydať celý album aj ako sadu magnetofónových pásov a zároveň aj v špeciálnej edícii na vinylovej platni!  LADISLAV FANČOVIČ

 

"Počúval som prvé nahrávky z digitálneho záznamu aj z analógového a ten rozdiel sa nedá opísať. Analógová nahrávka je oveľa priezračnejšia a zároveň mäkšia. Už sa neviem dočkať ako to bude znieť z platne!" povedal bezprostredne po prvom dni nahrávania kapelník Ladislav Fančovič.

 

Nakoľko sa nahrávalo na staré dobré magnetofónové pásy, bolo nutné nahrávať celú 9-člennú kapelu vrátane spevákov naraz na dve stopy. Žiadne štúdiové overdubbingy, žiadne úpravy kolísajúceho tempa, doťahovanie falošných tónov či dynamiky. To, čo budete na CD, páse či platni počuť, je nahraté v jeden moment spolu. "Pásy sa nedajú strihať po desiatich centimetroch, v jednej skladbe je možné urobiť maximálne zopár strihov." povedal Ladislav Krajčovič. Keďže digitálny a analógový team spracovávali nahrávky samostatne, použili rôzne zvukové zábery, čo bude pre poslucháčov ešte zaujímavejšie.

 

Prečo sa analógovo nahrávalo synchrónne až na tri pásové magnetofóny a aké sú v nich rozdiely, nám povedal majster zvuku Ladislav Krajčovič: „Chceli sme mať zvukový záznam z troch rôznych magnetofónov, pretože každý prístroj zaznamená  JANA DEKÁNKOVÁ  zvukovú stopu inak a potom má nahrávka inú farbu. Maximálnu autenticitu a mäkkosť zvuku dosiahneme asi na elektrónkovom magnetofóne, ale každý trh má rád niečo iné. Nároční poslucháči v rôznych krajinách sveta uprednostňujú raz elektrónkový raz tranzistorový záznam. Prvý je polovodičový (tranzistorový) magnetofón švajčiarskej značky Studer A80 Master Recorder z 80-tych rokov, veľkosť pásu ½ palec s rýchlosťou 76cm/s. Je jediný funkčný na Slovensku a v celej Európe je ich iba zopár. Druhý je plne elektrónkový magnetofón značky Studer C37, ¼ palec s rýchlosťou 38cm/s. Tretí je polovodičový magnetofón nemeckej značky Telefunken, ¼ palec s rýchlosťou 38cm/s z 50-tych rokov. Ten nám zapožičal pán Baranyai z Maďarska. Tie zmienené rýchlosti sú veľmi dôležité pretože pri iných rýchlostiach sa inak transformujú frekvencie, najmä spodné a preto majú nahrávky potom iný zvuk. Dôležitý je aj mixpult, ktorý máme tiež analógový, švajčiarskej značky Sonosax SX-T.“


viac fotiek  Tlačová správa

Diskusia

« Január 2025
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel