jazzman# 50149119

VÍŤAZKOU SÚŤAŽE DEBUT 2017 JE SKYVA !!!

21.12.2016

VÍŤAZKOU SÚŤAŽE DEBUT 2017 JE SKYVA !!!

Jednou zo sprievodných akcií osláv 15. rokov pôsobenia vydavateľstva Hevhetia na hudobnom trhu bola aj súťaž pre mladé talenty. Jednotlivci i hudobné zoskupenia mohli prostredníctvom webovej stránky Letného hudobného festivalu Hevhetia zasielať svoje súťažné skladby. Z pomedzi zaslaných súťažných nahrávok vybrala odborná porota speváčku a skladateľku Zuzany Eperješiovú z Košíc s umeleckým menom Skyva.


Ako sama tvrdí: „Klavíru a spevu sa venuje už dlhé roky, hoci nie profesionálne. Svoje prvé piesne zložila už na začiatku strednej školy, kde som mala možnosť aj nahrať prvé profi demo s 19 piesňami. Dopredu ju však hudobne i ľudsky posunuli až vynikajúci (vyštudovaní) hudobníci a jej priatelia, s ktorými vo väčšine času aj spolupracujem – bubeník a perkusionista Michal Lörinc, gitarista Peter Jakab a basgitarista Pavol Jakab.“ Spolupracuje však aj s inými muzikantmi, ktorí pomáhajú tvarovať črty jej piesní.

 

1. „Zapadá slnko“ — Skyva 2:55

2. „Malomocná“ — Skyva 5:03

3. „Kto vlastne si“ — Skyva 4:50

 

Veľmi silný vzťah má aj ku umeleckému slovu a k jazykom všeobecne (asi preto inklinovala k štúdiu prekladateľstva a tlmočníctva). S podporou ľudí okolo sa jej podarilo vydať debutovú zbierku poézie Piatok a iné vyznania.

 

Umelecké meno Skyva si zvolila kvôli jeho významu. Tak ako v rozprávkach dobrí ľudia ponúkali blízkym a pocestným skyvy chleba, tak by som aj Zuzana chcela ponúknuť zo seba kúsok čohosi pekného a dobrého …

 

Myslím, že hudba je univerzálny jazyk, ktorý nás spája na miestach a v situáciách, kde slovo nestačí na to, aby sme si porozumeli. Pre mňa slovo a hudba predstavujú symbiózu, ktorá otvára dvere do duše. V nej je človek ozaj človekom a všetko nepodstatné ustupuje do úzadia. A takéto veci sa snažím popri štúdiu a práci odhaľovať, chápať a pretavovať do piesní,“ prezradila o tom ako vníma hudbu Zuzana Eperješiová – Skyva.

Porota pracovala v zložení:

  • Peter Motyčka – šéfredaktor časopisu Hudobný život

  • Ivan Buffa – hudobný skladateľ, dirigent, umelecký vedúci Quasars Ensemble, hudobný pedagóg

  • Peter Katina – hubobný publicista a pedagóg, profesionálny hudobník

  • Ján Sudzina – riaditeľ vydavateľstva Hevhetia

  • Patrick Španko – šéfredaktor 1.slovenského jazzového portálu skjazz.sk

 
Tlačová správa

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel