Raz do roka sa vo viedenskom klube Porgy & Bess stretnú žurnalisti, kritici a usporiadatelia z 23 krajín Európskej únie. Spoločne s publikom oslávia odovzdávanie cien a využijú možnosti na získanie nových kontaktov. “Hans Koller Preis” je od roku 1997 každoročne udeľovaná rakúska jazzová cena. Hans Cyrill Koller (1921 - 2003) patril k najznámejším jazzovým rakúskym hudobníkom. Jeho prvá platňa (pre americké vydavateľstvo Discovery) z roku 1952 zabodovala aj za hranicami. Ako prvý európsky jazzový muzikant dostal za tento album v americkom magazíne “Down Beat” plný počet - 5 hviezdičiek. Počas svojho života spolupracoval s mnohými jazzovými osobnosťami:
Dizzy Gillespie, Lee Konitz, Duke Ellington, Roland Kovac, Joe Zawinul, Fritz Pauer. Okrem iného komponoval hudbu k filmom a venoval sa maľovaniu.
Hneď v prvej kategórii nás potešil slovenský jazzový bubeník a výnimočný talent David Hodek. Bola mu udelená cena “Talent of the Year”. Tento, ešte len dvanásť-ročný jazzman sa začal bicím nástrojom venovať už v troch rokoch. Od mladého veku sa v jeho hre prejavovala istota a presnosť a v štyroch rokoch začal navštevovať hodiny na konzervatóriu v Budapešti. Dnes je z neho hráč, ktorý na pódiu dokazuje, že vie byť rovnocenným partnerom aj špičkovým hudobníkom ako napríklad Ondrej Krajňák, Radovan
Tariška, Peter Sárik a iní.
Štúdium a štipendium v New Yorku a cenu “New York Stipendium” dostali Raphael Meinhart (*1986, perkusie) a Lukas König (*1988, bicie nástroje). Obaja sú rakúskymi talentmi a očakáva sa od nich veľa. Uvidíme, či budeme ešte o nich počuť.
Cenu “Sideman of the Year” dostal Peter Kronreif. Je považovaný za vedúcu osobnosť, ktorá sa dokáže prispôsobiť rôznym štýlom, vie posunúť kapelu a správne zapadnúť. Od roku 2005 cestuje medzi Rakúskom a New Yorkom, kde založil svoju vlastnú formáciu “Wayfarers”, pre ktorú aj komponuje.
Clemens Salesny (*1980, saxofón, klarinet) sa stal víťazom v kategórii “Newcomer
of the Year”. V roku 2001 vyhral štipendium na štúdium v New Yorku. Spolupracoval s menami ako: Steven Bernstein, Eddie Henderson, Joe Zawinul alebo Oliver Lake. Úspešne pôsobí na rakúskej a hlavne viedenskej jazzovej scéne. Svojim charakteristickým tónom, virtuozitou, energickou hrou a štylistickou rozmanitosťou si získal poslucháčov. Na svojom konte má množstvo albumov, stačí si len vybrať.
Cenu “CD of the Year” vyhral Max Nagl. Rakúsky saxofonista a skladateľ. Ocenenie získal za album “C.O.D.E.” (Play the music from Ornette Coleman and Eric Dolphy). Ide o prejav úcty voči dvom veľkým osobnostiam jazzových dejín. Štyria hudobníci (Max Nagl, Wolfgang
Reisinger, Ken Vandermark, Clayton Thomas) priniesli nový pohľad na hudbu jazzových velikánov.
V kategórii “Musician of the Year” zabodoval Wolfgang Reisinger (*1955, bicie nástroje). Už v piatich rokoch dostal prvé hodiny klavíra. Vo Viedni študoval klavír na konzervatóriu a bicie nástroje na Hochschule für Musik, kde získal aj diplom. Jeho profesionálna dráha sa formovala s množstvom skupín v ktorých pôsobil a neskôr aj zakladal. Za ťažiskový bod jeho kariéry je považované Trio Celea, Liebman, Reisinger, s ktorým vydal aj množstvo nahrávok.
Prestížnu cenu “European Jazz Prize” získal Enrico Rava, taliansky trubkár. Viac o Enricovi Ravovi
sa dočítate v najbližšej recenzii na jeho koncert, ktorý sa konal hneď na druhý deň vo viedenskom klube Porgy & Bess.
Celkovo išlo o naozaj vydarenú akciu. Odovzdávanie cien bolo prepájané hudobnými vstupmi (spev plus klavír), ktoré boli mnohokrát aj humorne ladené, čo urobilo príjemnú atmosféru. V druhej polovici predviedli svoje umenie aj ocenení hudobníci. Úplne na koniec nasledovala jam session. Zostáva si už len zaželať, aby sme niečo podobné zažili aj na Slovensku.