jazzman# 50149494

RUDY LINKA TRIO !!!

17.11.2013, Art Point Galéria, Prievidza
25.11.2013

 RUDY LINKA

Skutočne výnimočne mohli návštevníci Art Point Galérie (bývalé kino Baník) osláviť spomienkový večer na 17. november. Po vernisáži obrazov akademických maliarov manželov Igora a Júlie Piačkových pokračoval slávnostný program koncertom tria jazzového gitaristu a skladateľa Rudyho Linku. Ten sa v Prievidzi predstavil po prvýkrát a jeho jediná tohtoročná zastávka na Slovensku v rámci svetového turné spôsobila každému priaznivcovi kvalitnej hudby nepochybne obrovskú radosť.

 

Rudy DAN FABRICATORE Linka, pôvodom z Prahy začiatkom 80-tych rokov emigroval z Československa do Švédska, neskôr do New Yorku, aby si splnil sen venovať sa jazzu na svetovej úrovni. To, že ho v roku 1998 čitatelia časopisu Down Beat zaradili do prvej desiatky najlepších jazzových gitaristov sveta jednoznačne svedčí o tom, že ísť za svojim snom určite vyplatí. Uznávaný gitarista, ktorý za veľkou mlákou študoval u najväčších osobností svojho nástroja ako Jim Hall, John Scofield, či John Abercrombie, a na ktorého 15 albumoch sa okrem spomínaných NORMAN EDWARDS objavujú aj ďalšie mená svetového formátu (George Mraz, Red Mitchell, Larry Grenadier, Gil Goldstein, Bob Mintzer, Bill Stewart, Paul Motian, Kenny Wollesen...) je od roku 2005 aj organizátorom jedného z najväčších európskych jazzových festivalov Bohemia Jazz Fest prebiehajúceho vo viacerých českých mestách. Rudyho Linku v Prievidzi sprevádzal dlhoročný spoluhráč, kontrabasista Dan Fabricatore a nový objav newyorskej scény, bubeník Norman Edwards.

 

Takmer dvojhodinový koncert otvorila groovová skladba RUDY v strednom tempe Air Jamaica z Linkovho albumu Always double Czech (1996) a nasledovala zvukomalebná Across z CD Emotions in Motions (1999), nahratým v spolupráci s Johnom Abercrombiem, ktorý sa takmer pravidelne objavuje v jeho diskografii. Sofistikované "jim hallovské" harmónie, improvizačné majstrovstvo "scofieldovského" formátu a výrazná, zapamätateľná melodika sú prvky, ktoré Rudy Linka pretavil do svojho originálneho, charizmatického rukopisu. Ako sa sám vyjadril, dostal sa do štádia, kedy už hrá to, DAN čo sa mu páči, jazz nevníma úzkym pohľadom, čo je samozrejmý dôsledok pôsobenia na newyorskej scéne plnej nových vplyvov a podnetov. A tak sme mohli počuť krásne balady Georga a Ira Gershwinovcov - Our love is here to stay, z filmu An American in Paris, You don´t know me Ray Charlesa, reggae All the reggae we are, s chytľavou melódiou na pôvodnú harmóniu štandardu All the things you are, či It´s just that easy s motívom od Rolling Stones alebo dokonca rockovo nabitú úpravu skladby od U2 I still haven´t found NORMAN what I´m looking for, ktorú venoval voľbám v Čechách (Stále som nenašiel to, čo hľadám).

 

Tak ako je Rudy Linka výnikajúci gitarista, rovnako je aj výborný zabávač. Jeho hudobná talk show s humornými historkami, ktorými uvádzal svoje skladby priniesla publiku nielen hlboký hudobný zážitok, ale aj skvelú zábavu. Svoju pozornosť si samozrejme vyslúžili aj Linkovi spoluhráči, vynikajúco zohratá rytmická sekcia reagovala na každý lídrov podnet, naturálne energický RUDY + NORMAN Norman Edwards svojou hrou očaroval divákov.

 

Ani ďalšie autorské kompozície z najnovšieho albumu Re:connect (2012) nenechali nikoho chladným, či už "frisellovsky" ladená Simply Put, energická Club on the Corner alebo spomienka na domov On the way home always, ktorá bola poslednou skladbou programu rozdeleného na dve časti. Po búrlivom standing ovation pridalo trio energický prídavok, groovovú dvanástku All&New (Orleans) z úspešného albumu Czech it Out (1995), v ktorej svoju poctu legendám NORMAN + DAN rocku a popu Linka preukázal citovaním tém Purple Haze a Little wing od Jimiho Hendrixa ako aj Blackbird od Beatles. Autogramiáda bola príjemným zavŕšením tohto koncertu plného pozitívnej energie.

 

Naozaj krásna a symbolická oslava pádu železnej opony. Český gitarista, ktorý musel emigrovať, aby mohol rozdávať radosť so svojim newyorským triom. Vďaka Rudy


viac fotiek  Miroslav Zahradník

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel