jazzman# 50149391

FAMÓZNY KURT ELLING V SLOVENSKOM ROZHLASE !!!

8.3.2014, Slovenský rozhlas, BA
11.03.2014

 KURT ELLING

Na Vianočnom koncerte jazzovej divy Dianne Reeves v decembri minulého roku oznámili organizátori hudobného cyklu City Sounds ďalšie hviezdne meno, ktoré sa im podarilo prilákať do koncertného štúdia obrátenej rozhlasovej pyramídy.

 

Kurt Elling (*1967 Chicago), ktorý patrí k absolútnej svetovej špičke jazzového vokálu, sa predstavil so svojou kapelou bratislavskému publiku na sviatok MDŽ, 8. marca 2014. Tohto amerického jazzového speváka, skladateľa a textára, ktorého sýty barytónový CLARK SOMMERS hlas má rozsah úctyhodných štyroch oktáv, môžme vďaka jeho prejavu a popularite pokojne označiť za Franka Sinatru 21. storočia. Desať nominovaných albumov a jedno ocenenie Grammy v kategórii Best Vocal Jazz Album za nahrávku Dedicated to You (2009), ale aj nespočetné množstvo ďalších ocenení odzrkadľujú zlatý jas jeho hlasiviek a poctivého muzikantského remesla. Podľa rubrík časopisu Down Beat je považovaný za najlepšieho jazzového speváka súčasnosti. Na Slovensku sa po prvý krát predstavil v roku 2000 na BJD. KENDRICK SCOTT U nás dovtedy neznámy Elling očaril publikum najmä nevídaným hlasovým rozsahom a technickou ekvilibristikou, ktorú predvádzal vo svojom mainstreamovom akustickom kvartete.

 

Jeho aktuálny, zvukovo modernejšie kvinteto tvoria John McLean – gitara, Gary Versace - klavír, Hammond organ, Clark Sommers - kontrabas a Kendrick Scott - bicie. Posledne menovaný, černošský bubeník je veľkou hviezdou tejto zostavy, objavujúcou sa po boku takých mien ako Pat Metheny, Joe Lovano, Kenny Garrett, Dianne Reeves či Terence Blanchard. Už úvodnou skladbou JOHN MCLEAN Kurt Elling naznačil, akou progresívnou cestou naprieč žánrami sa uberá jeho hudobný vývoj. Krásne prearanžovanú sinatrovku Come Fly with Me bolo možné rozpoznať azda iba podľa textu. Skvele zohratá kapela, s ktorou Elling v minulom roku odohral vyše 200 koncertov predvádzala s absolútnou istotou a nadhľadom repertoár vystavaný najmä zo skladieb albumu 1619 Broadway (2012).

 

Prirodzená charizma, zmysel pre humor, ale aj nefalšované showmanstvo tohto majstra jazzového vokálu privádzali divákov do varu. Program bol GARY VERSACE vystavaný veľmi pútavo, mali sme možnosť počuť Ellingovu prácu s hlasom vo všetkých polohách a vo všetkých možných zvukových aj nástrojových kombináciách. Dokonca sa nevyhol ani práci s hlasovými efektami a echom. V podmanivo posadenom groove You Send Me predviedol hravý duet s Kendrickom Scottom, vynikajúco vyznel aj duet s melodickou basovou linkou Clarka Sommersa. Skladba I´m Satisfied priniesla priestor pre bravúrne improvizované scatové sólo a na svoje si určite prišla aj ženská časť publika v intímne KURT nádhernom love songu I Only Have Eyes for You. On Broadway, ktorú preslávil George Benson koncom 70-tych rokov, bola zasa jedným z energických vrcholov koncertu.

 

Kurt Elling predstavil aj svoj na rok 2015 pripravovaný projekt Passion World, v ktorom uvedie najzaujímavejšie piesne z celého sveta. V polštine zaspieval jednu z nich - kompozíciu Pat Methenyho s textom Anny Marie Jopek. Bratislavký koncert vygradoval mega hitom Steveho Wondera Golden Lady. Absolútne zaslúženým a spontánnym standing ovation si diváci vyžiadali ešte dva prídavky, KURT ELLING & BAND z ktorých La Vie en Rose od Edith Piaf mi znela v hlave po celý zvyšok večera.

 

Bratislava mala možnosť zažiť naozaj famózny koncert kráľa jazzového vokálu Kurta Ellinga a jeho kapely! Poďakovanie patrí aj organizátorom projektu City Sounds, vďaka ktorým môžme takéto veľkolepé vystúpenia zažívať v priebehu celého roka. Takže už onedlho, 22. apríla sa môžme tešiť na skvelého bagitaristu Victora Wootena.


viac fotiek  Miroslav Zahradník

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel