jazzman# 50149502

VÝNIMOČNÝ ZÁŽITOK - BILL FRISELL TRIO !!!

3.4.2014, klub Porgy & Bess, Viedeň, A
16.04.2014

 BILL FRISELL

Koncert tria výnimočného amerického gitaristu a skladateľa Billa Frisella, ktorý zaradil do svojho aprílového programu viedenský jazzový klub Porgy & Bess, prilákal plno skalných priaznivcov tohto mimoriadne vplyvného predstaviteľa súčasnej jazzovej hudby.

 

Projekt, s ktorým sa tentoraz predstavil svojim fanúšikom nesie názov Bill Frisell´s Beautiful Dreamers. Jeho názov je odvodený z rovnomenného, kritikou veľmi oceňovaného, albumu z roku 2010. Pre jazz pomerne netradičné trio v zložení Bill Frisell  EYVIND KANG  - gitara, Eyvind Kang - viola, Rudy Royston - bicie plne korešponduje s Frisellovým neohraničeným a nadžánrovým záberom. Ja osobne patrím k veľkým obdivovateľom jeho inovatívneho prístupu ku gitarivej hre, špecifickému feelingu a samozrejme nadčasovému a sofistikovanému harmonickému mysleniu, ktoré spája prvky jazzového mainstreamu, klasického minimalizmu i tradičnej americkej hudby.

 

Možnosť zažiť atmosféru živého predvedenia jeho kompozícii je o to cennejšia, že u nás tento hudobný génius  RUDY ROYSTON  žiaľ ešte nevystupoval. Ale našťastie, Viedeň nie je až tak ďaleko ... Avantgardný Eyvind Kang spolupracoval s Billom Frisellom aj na niektorých jeho predošlých albumoch - Bill Frisell Quartet (1996) či 858 Quartet (2005). Rudy Royston hráva s Frisellom od roku 2006, kedy sa etabloval na newyorskej scéne. Oboch spoluhráčov Frisellovho tria Beautiful Dreamers nájdeme aj na jeho najnovšom albume Big Sur (2013). Zároveň ako trio odohrali nejednu koncertnú šnúru, takže obdivuhodná súhra a až magická komunikácia hráčov len potvrdzuje ich vzájomné  EYVIND + BILL  naladenie na jednotnú vlnu kreativity.

 

Bill Frisell predstavil skladby z albumu Beautiful Dreamers, ale pridal aj niekoľko zaručených klenotov jeho repertoáru ako napríklad Strange Meeting, Throughout, štandard Days of Wine & Roses či beatlesovku In my Life. Svoj ambientný tón gitary Fender Telecaster, zapojený do sterea, zvukomalebne moduloval preňho typickými efektami - delay, reverse delay, Ehx freeze, oktáver, distortion. Neodmyslitelným decentným využitím loopov, vkusným zapojením efektov a samozrejme kreativitou jemu vlastnou, posúva Frisell výrazové  BILL FRISELL TRIO  možnosti gitary do neuveriteľných dimenzii. Rovnako kreatívny Eyvind Kang fantasticky sekundoval Friselovým sviežim melodickým i harmonickým motívom v neustálych kontrapunktických variáciách. Walking basová sprievodná linka na viole sa taktiež často nevidí ... Okrem obdivuhodnej sprievodnej interakcie zaujal Kang aj svojimi energickými avantgardnými sólami. Rovnako zvukomalebne a interaktívne sa v tomto triu predviedol aj Rudy Royston, ktorý rytmickým pulzom dodával vzájomnej improvizačnej komunikácii daľší rozmer. Koncert  BILL + RUDY  Frisellovho tria bol rozdelený na dve kolá, s takmer polhodinovou prestávkou. Energia, ktorou kapela obdarila viedenské publikum nemohla zostať bez burácajúcej odozvy a vytlieskaného prídavku.

 

Bol to skutočne výnimočný zážitok z koncertu výnimočného lídra súčasnej jazzovej gitarovej hry, ktorý spája lyrický výraz Jima Halla s dravosťou Jimiho Hendrixa a pretavuje vplyvy jazzu, rocku, country i klasickej hudby do nádherného nadčasového celku. Vďaka Bill!


viac fotiek  Miroslav Zahradník

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel