jazzman# 44351729

JF WIEN 2015 - JASON MARSALIS VIBES QUARTET !!!

8.7.2015, klub Porgy & Bess, Viedeň, A
23.07.2015

 JASON MARSALIS

Jazz Fest Wien 2015 priviedol do Viedne po prvýkrát kvarteto na čele s najmladším potomkom slávnej jazzovej rodiny Marsaliovcov - Jason Marsalisom. Pomerne mladí členovia odovzdávali skvelú energiu. Kvarteto vystúpilo v priestoroch klubu Porgy & Bess v zložení Jason Marsalis – vibrafón, Austin Johnson – klavír, Will Goble – kontrabas a David Potter – bicie nástroje. Jason Marsalis Vibes Quartet zvládol svoju premiéru na výbornú a jeho líder neostal svojmu menu nič dlžný.

 

Jason sa narodil 4. marca 1977 v  WILL GOBLE  New Orleans. Pôvodne hrával na bicie nástroje a stal sa veľmi známym vďaka unikátnemu polyrytmickému štýlu. Objavil sa na niekoľkých albumoch svojho otca a neskôr bol spoluzakladateľom preslávenej latinsko-americkej a afro-kubánskej jazzovej skupiny Los Hombres Calientes. Nečakane, keď skupina bola na vrchole popularity, ju opustil a spojil sa s klaviristom Marcus Robertsom. V roku 2009 vymenil bicie nástroje za vibrafón, za ktorým ostal stáť doteraz. S kvartetom má na konte dva albumy In a World Of Mallets (2013) a 21st Century Trad Band (2014).

 

Koncertný  DAVID POTTER  repertoár pozostával zo spomenutých albumov, kde sa ukázal Jason Marsalis aj ako vynikajúci skladateľ. Témy boli dlhé a komplexne prekomponované s dôrazom na melodickosť fráz. Skladby boli veľmi rôznorodé a repertoár bol vyvážený - energické skladby sa striedali s pomalšími baladami. Zaujímavé boli inšpirácie z vážnej hudby a citácie známych melódií – gospelový hymnus When The Saints Go Marching In, ktoré dávali skladbám iný rozmer. Melodické témy hral  AUSTIN JOHNSON  často klavír s vibrafónom v unizone. Spojenie farieb týchto dvoch nástrojov vytváralo jedinečný podmanivý zvuk, ktorý si postupne získaval obecenstvo. Kvarteto bolo vynikajúco zohraté, čo sa ukázalo aj pri skvelej komunikácií v improvizáciách.

 

Pre kompozície bolo typické časté striedanie rytmu, tempa, napätia a množstvo stope timeov. Názov posledného albumu 21st Century Trad Band vystihuje presne to, o čo sa v kompozíciách snažia. Vychádzajú z tradičnej hudby z bluesu a tieto tradície  JASON MARSALIS QUARTET  prenášajú do kontextu moderného soundu. Debut Jason Marsalis Vibes Quartetu na viedenskej scéne bol úspechom a skvelé obecenstvo si poctili prídavkom od Tommy Dorseyho skladbou So Rare.


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Február 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel