jazzman# 47184684

BLÍZKE STRETNUTIA JAZZOVÉHO DRUHU NA JAZZAHEAD 2016 !!!

03.05.2016

 JAZZAHEAD - VCHOD Po jedenástykrát patril koniec apríla (21.–24. 4. 2016) v nemeckých Brémach veľtrhu jazzahead!, ktorý je miestom stretnutí odbornej jazzovej verejnosti s vydavateľmi, médiami, promotérmi a umelcami. Kvantitatívne (miestami i kvalitatívne) narastajúce podujatie tento rok prilákalo 15.000 návštevníkov, takmer 3.000 aktívnych účastníkov a tisícku vystavovateľov. Partnerskou krajinou jazzahead! 2016 bolo Švajčiarsko a tak bol aktuálny ročník vynikajúcou príležitosťou k nahliadnutiu pod „jazzovú pokrievku“ krajiny, o ktorej vieme pomerne málo.

 

V rámci vystavovateľov prevládali nemecké vydavateľstvá (oproti rozsiahlemu stánku ACT Records s neustále prítomným majiteľom Siggim Lochom prekvapila SIGGI LOCH skromnosť maličkého kiosku ECM, nechýbali prezentácie Laika Records, Traumton, Enja, Edel či Pirouet Records, viacero vydavateľov bolo združených v Jazz & World Partners). Z národných stánkov sa vo veľkom štýle prezentovali škandinávske krajiny (v ponuke Nórov bola napríklad anglická verzia pozoruhodnej knihy Lucu Vitaliho The Sound of the North – Norway and the European Jazz Scene), Briti s magazínom Jazzwise, STÁNOK HEVHETIA hosťujúci Švajčiari, ale aj tiež Instytut Adama Mickiewicza, ktorý so štátnou podporou propaguje poľskú kultúru v zahraničí. V ich stánku bolo možné zastihnúť šéfredaktora časopisu Jazz Forum Pawła Brodowského, dramaturgov poľských festivalov či manažérov renomovaných umelcov Agy Zaryan a Adama Baldycha). Pravdou ostáva, že časť poľskej enklávy prítomnej na jazzahead! sa zdržiavala v stánku slovenskej Hevhetie, ktorá má vo svojom portfóliu čoraz viac poľských umelcov (Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Paweł Kaczmarczyk, Aga Derlak, Grzegorz Karnas, Ida Zalewska, Szymon Klima, Kamil Piotrowicz, Jorgos Skolias, Bartosz Dworak...). V prípade Kaczmarczykovej prítomnosti akoby sa opakovala história, pretože podobne ako minulý rok, aj teraz v Brémach premiérovo uviedol aktuálnu nahrávku svojho Audiofeeling Tria s názvom Vars & Kaper Deconstruction (Hevhetia 2016). Škoda, že nebola možnosť počuť RUSSIAN JAZZ Audiofeeling Trio na jazzahead! aj naživo, keďže dramaturgia koncertných prezentácií počas poobedňajších (showcases) i večerných koncertov úplne ignorovala východoeurópsku scénu. (Na jeden z klubových koncertov v rámci jazzahead! clubnight sa podarilo prebojovať kanadskému trubkárovi poľského pôvodu Jacquesovi Kuba Seguinovi, ktorý bude onedlho pre Hevhetiu nahrávať.) Stánok Hevhetie susedil s poľským Centrom kultury Jazovia.pl, ktorému šéfuje skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch Krzysztof Kobyliński.

 

Ján Sudzina prezentoval svoje vydavateľstvo v Brémach tretíkrát: „Účasť na jazzahead! nevnímam ako konkrétnu úlohu v zmysle hľadania či rozširovania distribučných sietí, ale ako budovanie PR vydavateľstva a prezentáciu samotnej značky Hevhetia.“ Slovenský JAZZAHEAD stánok upútal na prvý pohľad rurálnym dizajnom z nastavaných europaliet zdobených nasvietenými CD. Práve produkcia Hevhetie prináša v posledných rokoch čoraz zaujímavejšie tituly, zasadzujúce košické vydavateľstvo medzi relevantných európskych hráčov (v týchto dňoch Hevhetia vydáva albumy luxemburského bubeníka Pita Dahma, poľského gitaristu Szymona Miku, francúzskeho vokalistu Loïsa Le Vana, či spomínaného Kanaďana Seguina).

 

Po prvýkrát sa na jazzahead! predstavili Rusi – v stánku Russian Jazz Scene bolo možné okrem vydavateľov, promotérov či manažérov festivalov stretnúť aj Cyrila Moškova – šéfredaktora jediného ruského jazzového periodika Jazz.Ru. LOGO Výsledkom spoločnej debaty o slovenskej hudobnej scéne (z vystúpení v moskovskom klube Soyuz kompozitorov poznal Bratislava Hot Serenaders) bolo pozvanie na pracovné stretnutie Europe Jazz Media – predstaviteľov jazzových periodík v rámci Europe Jazz Network, na ktorom sa zúčastnili šéfredaktori magazínov Jazz Forum, Jazz Podium, Jazzwise, Jazzthetik, Giornale Della Musica, Jazz Special, Jazz Thing, Jazz Nytt, Jazz.Ru a neočakávane aj skjazz.sk a Hudobného života.


viac fotiek  Peter Motyčka

Diskusia

« December 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel