jazzman# 45355495

17. PET JAZZ 2017 !!!

25.5.2017, DK Lúky, BA
29.05.2017

 ESPECIAS V Petržalskom DK Zrkadlový háj sa uskutočnil sedemnásty ročník festivalu PET JAZZ. Na programe boli tri zaujímavé zoskupenia, ktorých spoločným znakom je kvalitný akustický jazz. Ako prvé vystúpilo kvarteto Especias, mladá slovenská kapela hrajúca jazzové fúzie od bebopu cez latino a groove. Nosným zvukom kapely je kombinácia akordeónu a gitary, na ktorých sólach sú postavené originálne aranžmány. Na koncerte zazneli skladby, ktoré chystajú nahrať na svoj debutový album  ERIK KOVÁČ  v auguste tohto roku. Especias bolo príjemným úvodom festivalu, výborne zohratých hudobníkov v zostave Filip Urda - akordeón, Erik Kováč - gitara, Barbora Comendant - basgitara a Matej Richtarčík - bicie nástroje. 

 

Pri komornej návšteve obecenstva vo foajé domu kultúry, pokračoval program kapely  MARINA  z Rakúska. Marina and The Kats zahrali ako trio, no sami sa nazývajú „najmenším big bandom na svete“, čo dokázali aj na tomto koncerte. Bol to swing ako sa patrí - veľký zvuk, chytľavé melódie, skvelé vokály aj improvizácie. Zaujímavosťou zoskupenia je, že speváčka Marina Zettl  hrá na malý bubon, a hráč na akustickú basgitaru - Jörg Haberl, hral popri tom nohou na veľký bubon. V skutočnosti táto náročná synchronizácia dvoch bicích nástrojov vyznela ako jeden, výborne  MARINA AND THE KATS  sprevádzali tak trochu gypsy-jazzové sóla gitaristu Thomasa Mauerhofera. Na záver zahralo trio aj originálny swingový cover skladby Paradise City od Guns N' Roses. Veľká škoda, že toto energické vystúpenie nezažilo väčšie množstvo poslucháčov, pretože ich hudba by ich dozaista roztancovala.

 

Z blížiacou sa desiatou hodinou postupne ubúdalo aj z toho mála účastníkov koncertu  ROTHENSTEN + WINAND  a chvíľu to vyzeralo, že na pódiu sa zíde viac hudobníkov ako ľudí v obecenstve ... Ako posledné vystúpilo zoskupenie slovenského saxofonistu Erika Rothensteina, v ktorom prepojil svoj projekt Rio Danubio, s kubánsko-maďarskou speváckou dvojicou Ellsa Valle & Gábor Winand. Táto fúzia zafungovala naozaj výnimočne a priniesla afro-kubánsky jazz, s dychovou sekciou, ku ktorej sa pridal aj samotný  ROTHENSTEIN+VALLE+WINAND  Winand so soprán saxofónom. Celkovú zostavu vynikajúco dotvorili špičkoví slovenskí jazzmani: Michal Motýĺ – bass trombón, Peter Korman - kontrabas, Ľuboš Šrámek – klavír a Marián Ševčík - bicie.


viac fotiek  Tibor Feledi

Diskusia

« Jún 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel