
Klavirista a skladateľ, Emil Viklický, je jednou z najvýraznejších postáv českej hudobnej scény. Svojim syntetickým prístupom už dávno presiahol hranice jazzu. Okrem nahrávok s poprednými svetovými jazzmanmi (veterán Joe Newman, klavirista James Williams a jeden z najlepších súčasných gitaristov Bill Frisell) a snáh o fúziu folklóru s jazzom, sa tiež venuje súčasnej hudbe. Čerešničkou je, že zložil operu „Faidra“.
Jeho hosť - Steve Houben, je belgický jazzový altsaxofonista a flautista. Párkrát už spolupracoval s Viklickým, takže toto nebola ich premiéra. Steve navštevoval Berklee College of Music v Bostone, vedie a prednáša jazzové

semináre, vyhral mnoho ocenení. Najvýznamnejšia je asi trofej „Golden Djangov“, ktorú dostal v roku 2000 za najlepšieho belgického umelca.
Viklický je už dlho medzinárodne uznávaným jazzovým klavíristom. Virtuóz so svojskou technikou, s umením súhry, ale stále viac sa presadzuje aj ako skladateľ širokého záberu. Jeho trio sa okrem neho skladá ešte z kontrabasistu Petra Dvorského (zaskakoval za stáleho člena Františka Uhlířa), menovca operného speváka, ktorý v ten samý večer spieval tiež v Košiciach a Ladislava Troppa - šesťdesiatosem ročného bubeníka a Košičana. Začínal s Lúčnicou, sprevádzal mnoho a mnoho hviezd zvučného mena,

s Viklickým nahral už štyri albumy. Má ohromujúci rytmus, feeling a drive a navyše dobrý image. V Prahe, kde žije od roku 1960, a nielen v nej, je považovaný za jedného z najlepších jazzových bubeníkov.
Táto trojka spoločne so Stevom Houbenom bola nezabudnuteľná! Jazzové a jazzové, ba ešte viac. Ani ucho nepočulo, ani oko nevidelo, čo nám ukázali. Neviem, čo mám k tomu dodať, pretože sa to nedá slovami opísať. Velikáni, majstri, hudobníci, ktorí už čo-to prežili. Urobili takú krásnu bodku za celým XIII. Medzinárodným jazzovým festivalom v Košiciach, že sa sem určite každý z obecenstva vráti. Hudobní harcovníci, na ktorých sa dá

stále pozerať. Hovoriť o nich môžeme len v superlatívoch. Grandiózne!!!