jazzman# 50149696

AMC TRIO & ULF WAKENIUS !!!

9.január 2010, klub Porgy & Bess, Viedeň, A
19.01.2011

 PETER ADAMKOVIČV rámci programu Steps across the Czech & Slovak Border, ktorý poriada viedenský klub Porgy & Bess sa predstavila aj slovenská formácia AMC Trio so švédskym gitaristom Ulf Wakeniusom.
Vzájomná spolupráca prešovského tria (Peter Adamkovič – klavír, Martin Marinčák – kontrabas a Stano Cvancinger – bicie nástroje) a uznávaného švédskeho gitarového virtuóza, bývalého člena kvartetu Oscara Petersona, bola v roku 2008 úspešne spečatená ich spoločným albumom Soul of the Mountain.

Formácia otvorila svoje vystúpenie kompozíciou Because of Your sad Eyes, ktorá je zároveň aj prvou skladbou už spomínaného CD Soul of the Mountain. Je asi zbytočné opisovať MARTIN MARINČÁKkvalitatívnu úroveň predvedených skladieb. Zvuk, ktorý poznáme z tejto nahrávky sa bezchybne niesol sálou klubu. Diváci aplauzom odmeňovali každé sólo, čo malo pozitívny vplyv na postupnú uvoľnenosť kapely.

Po starších skladbách Say hallo to Zuzana a Thor-Iza odznela úplná novinka z čerstvo nahratého albumu – Čakanka (She who waits). Baladický príbeh nenaplnenej lásky a smútku v krásnej harmónii s motívom zdvojeným gitarou i klavírom. Po sugestívnom kontrabasovom, gitarovom i klavírnom sóle skladba graduje v úvodnom motíve s patetickými údermi bicích. Slovom, nádherná kompozícia. Hlboké emócie a smútok z Čakanky vystriedala titulná skladba  STANO CVANCIGERalbumu Soul of the Mountain. Ostinátny rytmický gitarový motív s methenyovsky jasnou témou, špičkové inštrumentálne výkony kapely a samozrejme virtuózny Ulf Wakenius boli ukážkou majstrovstva kompozície i kolektívnej súhry.

Po krátkej prestávke sa AMC trio spolu s Ulf Wakeniusom vrátili na pódium, aby prezentovali úplne nové kompozície, ktoré môžeme onedlho očakávať na ich najnovšom albume. Skladba s názvom Waiting for a Wolf otvorila druhú časť ich vystúpenia.

Pokiaľ prvé kolo odohrali majstrovsky, bez jediného zaváhania, v druhom kole sa zostave podarilo pridať do svojho výrazu ešte strhujúcejší náboj. Nové skladby majú viac groovový  ULF WAKENIUSzáklad so skvelou prácou bubeníka Stana Cvancingera i výborným rytmickým ťahom basistu Martina Marinčáka. Opäť treba vyzdvihnúť ukážkové kompozície, v ktorých má každý člen formácie svoje nenahraditeľné miesto. Bravúrna klavírna technika sa v súčasnej modernej jazzovej hudbe považuje za samozrejmú. Peter Adamkovič však predviedol, nielen svoju techniku, ale i cit pre zvukovú a tektonickú výstavbu skladieb.
Spracovanie ľudového motívu piesne „A ja taká čárna“ s funky-groovovou rytmikou v skladbe Cry no more Blackberry vyznelo naozaj veľmi atraktívne.

Po krásnej balade She´s leaving for heaven nasledovala opäť skladba s funkovou rytmikou AMC TRIO + ULF WAKENIUSHeroes of the Past. Kapela v nej energicky vzdala hold ľuďom, ktorí nikdy nepodľahli komunistickému režimu. Postupne gradujúcu atmosféru skvele rozohratej zostavy oceňovali i diváci búrlivým aplauzom. V záverečnej skladbe Brothers and Sisters, nahratej ešte na ich debutovom albume Thor-iza (2006) využili kompozičnú fintu, v ktorej sa stále opakuje jednoduchá melódia, mení sa ale harmonický podklad. Metaforicky tak vyjadrili rozdiel medzi mužmi a ženami, ktorí ako bratia a sestry žijú na tejto planéte.
Vynikajúcu súhru AMC tria každým svojim sólom gradoval absolútne brilantný Ulf Wakenius. Zamatový jazzový zvuk jeho typickej čiernej gitary Gibson Les Paul MARTIN + ULFdodával kompozíciám AMC tria špičkový výraz nevídaný na domácej jazzovej scéne.
Veľmi silné melodické témy, prepracované kompozície, skvelá rytmika a absolútna zohratosť kapely, zastrešená virtuóznou gitarou Ulf Wakeniusa, boli pastvou pre uši aj oči návštevníkov tohto nedeľného koncertu.

Nadšené publikum si vytlieskalo ešte jeden prídavok (opäť novinku - I mean it). Je škoda, že takúto vynikajúcu formáciu si do klubu Porgy & Bess prišlo pozrieť pomerne málo ľudí. O to radostnejšia atmosféra sa však medzi kapelou slovenskými fanúšikmi vo Viedni niesla aj po skončení koncertu.
Vďaka, Ulf a AMC trio, teším sa na vaše nové CD!
viac fotiek  Miroslav Zahradník

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel