jazzman# 50149485

Youn Sun Nah – Ulf Wakenius Duo !!!

10. júl 2011, Arkadenhof Rathaus, Viedeň, A
11.08.2011

 YOUN SUN NAH

Youn Sun Nah – spev, kalimba, kazoo a Ulf Wakenius – akustická gitara

 

Kórejská speváčka Youn Sun Nah je unikátnym zjavom na súčasnej jazzovej scéne. Jej výnimočný hlasový prejav, ohromujúca technika, zmyselný výraz i štýl spájajúci kórejské korene s vplyvmi západnej hudby je skutočným osviežením zažitého vokálneho jazzového prejavu. V rámci festivalu Jazz Fest Wien 2011 vystúpila na nádvorí viedenskej radnice Youn Sun Nah so svojim spoluhráčom  ULF WAKENIUS  Ulf Wakeniusom. Ich koncertný program je zložený zo skladieb z jej albumov Some Girl (2011) a Voyage (2009).

 

Atmosféru tohto komorného koncertu možno jedným slovom opísať ako úžasnú. Do najjemnejších detailov si poslucháči mohli vychutnať umenie týchto dvoch majstrov. Rovnako ako Youn Sun Nah aj gitarový virtuóz Ulf Wakenius okrem techniky oplýva aj úžasným citom pre výraz, melodiku a kreatívnu súhru. Všetky nuansy hlasu Youn Sun Nah podporoval Wakenius v každom momente svojou akustickou gitarou. Skladby ako Calypso Blues  YOUN SUN + ULF  (Nat King Cole), Frevo (Egberto Gistmonti), Breakfast in Baghdad (Wakenius), Jockey full of Bourbon (Tom Waits) svojou strhujúcou energiou privádzali publikum do varu. Na druhej strane v baladických úpravách sklabieb My Favorite Things (Richard Rodgers) – kde sa Youn Sun Nah sprevádzala sama na kalimbe, či v kórejskej ľudovej piesni Kangwondo Arirang predviedla nádherné a hlboké emócie. Svoju lásku k Francúzsku, kde Youn Sun Nah študovala a kde aj aktuálne žije, predstavila krásnym šansónom Avec Le Temps (Leo Ferré).

 

Youn Sun Nah  ULF  sa vo vlastnej skladbe Uncertain Weather zaskvela aj v sólom na etnický dychový nástroj Kazoo. Zvuk tohto nástroja bol už len doplnením jej neuveriteľne širokého hlasového prejavu. Dokonca netradičné prvky ako šepot, vreskot, škrípanie hlasiviek v podaní Youn Sun Nah úplne prirodzene rozširujú jej interpretačné výrazové prostriedky. Veľmi sympatická speváčka s jemným až krehkým vystupovaním sa svojim výrazovým a dynamickým rozsahom menila na živel.

 

Nadšenému  YOUN SUN  viedenskému publiku ponúkla Youn Sun Nah aj pomerne netradičný prídavok – skladbu Enter Sandman od skupiny Metallica. Priznám sa, že mne osobne pri tejto interpretácii chodili po tele zimomriavky. Youn Sun Nah a Ulf Wakenius dodali tejto kultovej skladbe úplne nový rozmer. Standing ovation bolo prirodzeným poďakovaním publika za nesmierne hlboký hudobný zážitok. Určite by stálo za to vidieť spoločné vystúpenie Youn Sun Nah a Ulf Wakeniusa niekedy aj u nás na Slovensku...


viac fotiek  Miroslav Zahradník

Diskusia

« Júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel