jazzman# 44351740

GITARISTA BOBBY BROOM !!!

"Nie je mi ľúto za New Yorkom!"
02.06.2014

 BOBBY BROOM  Bobby Broom je inovatívny gitarista, ktorý ovplyvnil súčasnú chicagskú scénu. Má svoj unikátny prístup a štýl, odlišujúci sa spomedzi mnžostva mainstreamových gitaristov nielen v Chicagu, ale aj v širšom kontexte. Ako šestnásťročný hrával s klaviristom Al Haigom a Sonny Rollins si ho vážil ako schopného hudobníka, ktorého si na nejaký čas zobral do svojej kapely. Prehlásil, že má šiesty muzikantský zmysel. Bobby hral aj s inými top hudobníkmi ako Miles Davis, Kenny Burrell alebo Kenny Garret. Prešiel rôznymi štýlmi a našiel si vlastnú cestu a spôsob hry, ktorý ho odlišuje od jeho kolegov. Po niekoľkých sólových nahrávkach ako leader nahral svoj prvý album so svojimi vlastnými autorskými skladbami. Nahrávku Upper West Side Story popisuje ako ódu na miesto kde sa narodil a vyrastal. Obsahuje veľa noviniek, ale aj skladby, ktoré sa vyskytli na predošlých nahrávkach. Svoj koncept gitarového tria s novým projektom predviedol publiku na Inntöne Jazz festival 2013, rakúskom festivale prebiehajúcom na sedliackom dvore. Na kontrabase hral Dennis Carrol a na bicie nástroje Makaya McRaven.* Hrali ste niekedy na prasačej farme?  BOBBY


BOBBY BROOM: "Nie, tak to teda ešte nie (smiech). Je tu pekne, ale prasiatka som ešte nevidel. Dúfam, že ich nebudem vidieť predtým ako si dám niečo pod zub …"


* Pracujete s dvoma triami ...


BB: "Áno, s Deep Blue Organ Triom a s touto zostavou …"


* … pýtam sa preto, lebo na koncerte ste pôsobili veľmi zohrato ...


BB: "S Dennisom hrávame spolu viac ako dvadsať rokov. Toto trio som založil okolo roku 1990, Dennis v ňom nepôsobil od začiatku. Prišiel však veľmi skoro potom ako sme sa sformovali."


* Predtým ste mali iného bubeníka ...


BB: "Mám viacero bubeníkov. Makaya hrá veľmi dobre, mám rád jeho spirit a prístup. Hrávame spolu často."

* So Sonny Rollinsom ste tiež toho veľa zažil ...


 BOBBY  BB: "No už nie. Prestali sme spolupracovať v 2010. A milujem to mať vlastnú kapelu."


* Chicago ste si zvolili ako svoju základňu, nerozmýšľali ste že sa presťahujete do New Yorku?


BB: "Viete, narodil som sa v N.Y. Vyrastal som tam a začal tam svoju kariéru. Hral som s ľuďmi ako Al Haig, Walter Bishop Jr., Sonny a podobne."


* Joe Williams naspieval skvelú verziu piesne Going to Chicago, kde sa spieva o veľkých odlišnostiach týchto miest. Je tomu naozaj tak?


BB: "Ale hej, samozrejme. New York je New York. Trvalo mi nejaký čas, kým som sa zorientoval a kým začalo dávať zmysel, že som sa presťahoval. To bolo ale pred tridsiatimi rokmi, v roku 1983. No nakoniec tá hudba je so mnou, energia je so mnou a ja s tým musím niečo spraviť, kdekoľvek sa už  BOBBY  nachádzam. V Chicagu sa niečo deje, je tam pulzujúca scéna. Za poslených desať rokov sa toho veľa zmenilo, prišli mladí muzikanti a scéna “vibruje”. Kvalita života je tu pre mňa lepšia. Nie je to tak hektické ako v N.Y. Čím ste starší, tým viac si to uvedomujete. Preto mi nie je ľúto za New Yorkom."


* A tá zima v Chicagu?


BB: " ... ale, dá sa to prežiť!"


* Máte nejaký stály gig?


BB: "Áno, mám niečo, ale často je to desivé. Hrávali sme v jednom steakhouse s touto kapelou 15 rokov. Mali tam špeciálnu miestnosť, kde sa v utorky alebo stredy hrával jazz. Okrem toho s organ triom sme hrávali v Greenmil 9 rokov. Človek vidí, ako mu ubieha život (smiech). Môj študent sa ma spýtal, kedy budem zas niekde takto hrávať, že by sa prišiel rád pozrieť. Odpovedal som mu, že takéto niečo nehľadám aktívne. Na jeho otázku prečo nie, som odpovedal, že ten posledný gig trval 15 rokov a nechcem sa vidieť ako 65-ročný niekde hrať na tom istom mieste (smiech)."


 BOBBY  * Ako ste to bral, necítil ste sa ako zázračne dieťa, keď ste taký mladý 15-ročný hral so Sonnym?


BB: "Bol som veľmi mladý, mal som 16, v tom veku to je veľký rozdiel oproti 15 rokom. Ale ako nejaký zázrak som sa necítil. Neviem ako to druhí ľudia vidia a aké sú tam kritériá. Bol som veľmi mladý, mal som veľa toho aby som sa učil a počúval skúsených ľudí. Skoro som sa stal profesionálnym hudobníkom. Bol som schopný hrať s takým niekým ako Sonny a pristupoval som k tomu veľmi zodpovedne, ale žiadne zázračné dieťa som nebol. Začal som proste v skorom veku profesionálne pôsobiť."


* Neľutujete?


BB: "Cítim sa veľmi dobre a konformne, som rád tomu čo robím a teším sa z hudby. Rád by som ostal aktívy pokiaľ to bude možné."


* Nenahrávali ste v poslednom čase niečo nového?  BOBBY


BB: "Nie, posledný projekt bol Upper West Side Story,vyšiel v roku 2012. Odvtedy sme nič nerobili. Predtým sme robili s Deep Blue Organ Triom kompozície Stevieho Wondera, to bolo veľmi pekné. Myslím, že s oboma mojimi kapelami nahráme budúci rok niečo nové."
viac fotiek 

Diskusia

« Február 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel