jazzman# 43727016

GITARISTA JAKOB BRO !!!

08.02.2016

 JAKOB BRO Dánsky gitarista a skladateľ Jakob Bro patrí k stúpajúcim hviezdam jazzovej scény, čoho je odrazom aj 3 priečka v magazíne Downbeat v rebríčku Annual Critics Poll Rising Stars list. Je jedným z najvýraznejších javov dánskej jazzovej scény. Už 6-krát sa mu podarilo získať Danish Music Award a bol prijatý do dánskej siene slávy. V roku 2013 ho dánska organizácia vydavateľov označila za skladateľa roka. Počas svojej kariéry sa mu podarilo spolupracovať s takými velikánmi ako: Lee Konitz, Bill Frisell, Paul Motian, Kenny Wheeler, Paul Bley, Chris Cheek, Thomas Morgan, Ben Street, Mark Turner, Kurt Rosenwinkel a iní. Bol jedným zo zakladajúcich členov Paul Motian & The Electric Bebop Band a neskôr sa pridal k Tomasz Stanko’s Dark Eyes Quintetu, s ktorými nahrával pre vychýrenú spoločnosť ECM. Minulý rok si pripísal v ECM na svoje konto leaderský debut pod názvom Gefion (2015).

* Máte úplne odlišný prístup k hraniu na gitare než väčšina mainstreamových hráčov. Kto vás najviac ovplyvnil ? Bolo vašim zámerom dosiahnuť odlišný štýl?

JAKOB BRO: "Hmm... Ťažká otázka, pretože veľa hudobníkov ma JAKOB ovplyvnilo. Je to široká škála umelcov od Louisa Armstronga cez Johna Coltranea, Miles Davisa, Nick Drakea, Eliah Smith a mnoho ďalších. Dosť ma ovplyvnil aj Johann Sebastian Bach. Nikdy nebolo mojim vedomím cieľom nejako vytŕčať. Hral som a pracoval na hudbe, ktorá ma bavila. Prepisoval som množstvo skladieb a hral ich s kamarátmi. A samozrejme pre mňa je ešte dôležitá hudobná kompozícia, ktorá taktiež ovplyvnila môj štýl.“

* Kompozícia zohrala u vás dôležitú rolu a aktívne sa jej venujete. Akým spôsobom pristupujete k hudobnej kompozícií?

JB: "Po každé je to trochu iné, ale väčšinou používam gitaru ako nástroj a snažím sa JAKOB vytvoriť nejaké malé fragmenty, kľudne len 4 taktové, ktoré zachytávajú určitú atmosféru, náladu. Niekedy to je melódia a inokedy sú to len akordy alebo groove. Ak sa mi to páči, tak s tým ďalej pracujem a rozvíjam to. Avšak štartovný bod je väčšinou vždy taký, že si sadnem s gitarou a hľadám nejakú špeciálnu náladu, o ktorú sa môžem oprieť. Mám však taký svoj zvláštny postup, že keď mám recording session, tak skladby väčšinou začínam písať len niekoľko dní predtým. Každý deň spravím 3-4 náčrty a po pár dňoch si ich vypočujem a snažím sa zistiť, ktoré sú dobré a dá sa s nimi pracovať a ktoré nie. Ale ja to nikdy neviem (smiech)."

* Kde beriete inšpiráciu pre svoju tvorbu?

JB: "Inšpiráciu beriem z každodenného života, ale mám ženu a to je jedným z veľkých inšpiračných zdrojov. Ona je spisovateľka, čiže častokrát si prečítam nejakú jej dobrú knihu a aj to ma vie inšpirovať k tvorbe."

* Čo bol pre vás najťažší moment v kariére ? Bolo ťažké presadiť sa so svojim štýlom a získať pozornosť ?

JB: "Najťažšie boli asi začiatky. Pamätám si, že od momentu, keď som už bral hudbu veľmi vážne, tak som veľa cvičil, pracoval a účastnil sa na mnohých jam sessions, niekedy aj 3-krát denne. V týchto ťažkých začiatkoch mi dosť pomohlo, JAKOB že som mal trio kamarátov. S nimi som mohol cvičiť a hrať 5 hodín denne a to malo skutočne pozitívny dopad a aj vďaka tomu som veril, že môžem niečo s hudbou dokázať. Samozrejme, že som sa stretával s rôznymi problémami, ale vďaka tomu, že svoju kariéru som začal iba ako hranie s kamarátmi pre zábavu, to mi pomáhalo všetko zvládať. Zo začiatku sme však hrávali len v reštauráciach a kaviarniach a neplánovali sme nejako podstupovať kroky, aby sme sa zviditeľnili. Proste sme sa sústredili na hudbu a nejako sa to podarilo. To je asi to najdôležitejšie v kariére každého hudobníka, proste sa len sústrediť na svoju hudbu."

* Minulý rok ste vydali až dva albumy Gefion (ECM, 2015) a Hymnotic/Salmodisk (Loveland, 2015). Môžete nám priblížiť proces ich tvorby? Aké máte z nich pocity?

JB: "Gefion vyšiel ako prvý. Pre mňa to bola veľmi veľká vec. Album sa nahrával už v JAKOB roku 2013 a dlho sa čakalo na jeho vydanie. Ja som pre nahrávanie Gefionu písal strašne veľa materiálov a preto je to pre mňa špeciálny album. Ten druhý  Hymnotic/Salmodisk bol tiež už dlhšie plánovaný. So svojim tentetom sme pracovali na kompozíciách už dlho. Jednú vec, čo mám naozaj veľmi rád je, keď rôznorodé zoskupenia hrajú moju hudbu. Jedna skladba, ktorá odznie v triu môže dostať úplne iný rozmer keď ju hrá tentet. Môj tentet má skvelú energiu a dobre v ňom znejú skladby aj s jednoduchou melódiou. Rád s ním experimentujem a preto ten druhý projekt je úplne odlišný. Gefion je viac intímnejší, komornejší, uzavretý v triu."

* Predtým ste nahrávali pre ECM s Paul Motianom a Tomasz Stankom. Tentokrát sa vám naskytla príležitosť vydať album v pozícii leadera. Plánovali ste to po predchádzajúcich nahrávaniach alebo to prišlo spontánne? Čo to pre vás znamenalo?

JB: "Bola to pre mňa určitá pocta spolupracovať s ECM. Spontánne JAKOB to nebolo. Po dokončení nahrávania s Paul Motianom som sa rozprával s Manfred Eicherom o realizovaní ďalšieho albumu. Potom som nahrával s Tomasz Stankom a až nadišiel správny čas, tak som dostal priestor na svoje trio, s ktorým som nahral Gefion. A samozrejme, že to bola pre mňa veľká vec pre nich nahrávať. Bol som veľmi vzrušený, ale zároveň svojim spôsobom aj dosť nervózny, pretože byť v štúdiu s Manfredom pri nahrávaní a mať na vedomí, že táto značka vyprodukovala už toľko významných albumov a nahrávali tu skvelý gitaristi, to ma vyvádzalo z miery. Prvý deň bol strašný (smiech). Povedal som si, že nie som na toto vôbec pripravený, ale nakoniec to dobre dopadlo a budem u nich nahrávať ďalší album."

 JAKOB * Na svojom konte máte jednú unikátnu spoluprácu s dánskym elektronickým producentom Thomas Knakom. Aký je váš vzťah k elektronickej hudbe? Plánujete niečo podobné?

JB: "Áno pravdou je, že už teraz niečo plánujeme a tvoríme nový materiál, ale nie je to jednoduché popri spolupráci s ECM pracovať aj na niečom inom. Podarilo sa nám už niečo hodnotné vytvoriť, odhadujem to tak, že sme asi v polovici, ale zatiaľ si to bude musieť počkať, kým nastane ten správny čas. Mám veľmi rád elektronickú hudbu a aj skladateľov tohto žánru, takže sa na túto spoluprácu opäť teším."

* Aké sú vaše plány v blízkej budúcnosti? Plánujete nejaké nové projekty a albumy?

JB: "Teraz dokončujeme aktuálne turné a potom sa chystáme JAKOB písať nejaký nový materiál. Následne cestujeme do Japonska a potom sa chystáme na nahrávanie albumu. Mám rozbehnuté nejaké veci s basgitariston Anders Christensenom, hrávali sme spolu pre Paul Motiana, ale tento rok sa chcem koncentrovať hlavne na svoje trio."


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« November 2022
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel