Islandský jazzový gitarista a hudobný pedagóg Andrés Thor začal hudbu študovať od 12 rokov. V súčasnosti sa radí medzi elitných protagonistov islandskej jazzovej scény a je považovaný za najlepšieho gitaristu svojej generácie. Štúdium začal na jednej z najlepších islandských škôl FÍH Music School. Neskôr pokračoval na prestížnom konzervatóriu Koninklijk Conservatorium v Haagu. Na svojom konte ma množstvo vydarených projektov, ktoré sa zúročili v úspešných albumoch. Minulý rok začal spoluprácu so slovenským duom AsGuest, pôsobiacim v zahraničí. S členmi sa spoznal počas spoločného štúdia v Haagu. Momentálne sa venuje pedagogickej činnosti na FÍH Music School a účastní sa nahrávacích sessions ako profesionálny štúdiový hráč.
* Ako ste sa dostali k hudbe a čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa venovali gitare ?
ANDRÉS THOR: "Mal som 12 rokov, keď som začal hrať na gitare. Dostal
som sa k tomu vďaka bratovi mojej mamy, ktorý mi podaroval moju úplne prvú gitaru. Bola to klasická španielka a mala vyrobený nápis s mojim krstným menom. Veľmi ma to motivovalo a odvtedy som začal študovať hru na gitare."
* Ako vyzerali vaše začiatky ?
AT: "Začal som štúdiom klasickej gitary. Potom som sa dostal skrze môjho brata k populárnym skupinám. Pod vplyvom popových kapiel som prešiel k štúdiu a hraniu na elektrickej gitare. Jazz ma začal zaujímať až neskôr."
* Kto vás najviac ovplyvnil v začiatkoch a kto na vás vplýva dnes ?
AT: "Mal som svojich gitarových obľúbencov, ku ktorým patria Pat Metheny, Grant Green, Jim Hall, John Scofield a v súčasnosti počúvam dosť Gilad Hekselmana, Lage Lunda a Julian Lagea. Ale samozrejme počúvam veľa hudby a aj iné žánre a nástroje."
* Akým spôsobom komponujete ?
AT: "Okrem gitary používam klavír alebo občas si požičiam od syna basgitaru a skomponujem niečo na nej. Rád beriem do ruky veci na ktorých neviem hrať a potom hľadám, či mi ten nástroj vie niečo ponúknuť." (smiech)
* Odkiaľ čerpáte inšpiráciu ?
AT: "Odvšadiaľ. Knihy, počúvanie hudby, moje deti, proste sú to momenty a nálady, ktoré ku mne prichádzajú a nejakým spôsobom ku mne prehovárajú."
* Kedy ste si začali uvedomovať, že sa chcete živiť hudbou ?
AT: "Myslím, že som mal asi 16 rokov. A bolo to pravdepodobne len preto,
lebo to bola jediná vec, v ktorej som bol dobrý (smiech). Vedel som sa s hudbou nejako stotožniť a v škole som nemal pocit, že by ma niečo iné bavilo. Cítil som, že to je to správne rozhodnutie."
* Bolo ťažké sa presadiť na malej scéne Islandu?
AT: "Ja som sa začal živiť hudbou pomerne skoro, ale hrával som v rôznorodých zoskupeniach a náš repertoár pozostával prevažne z populárnej a tanečnej hudby. Hudba k tancu je u nás rozšírená a dá sa dobre uplatniť na baloch a v tanečných podnikoch. Avšak napriek tomu, že sme malá krajina, máme veľmi dobrú jazzovú scénu."
* Aký bol váš najťažší moment v kariére?
AT: "Hmm ... Asi keď som sa rozhodol orientovať sa hlavne na jazz a upustil som od populárnej hudby. Možno to nebol úplne najťažší moment mojej kariéry, ale bolo to ťažké rozhodnutie, rozhodnutie, ktoré som musel urobiť vedome. Veľa som o tom vtedy premýšľal."
* Ako vnímate islandskú jazzovú scénu ?
AT: "Jazzová scéna je tam síce malá, ale za to máme skvelých jazzových hudobníkov na veľmi vysokej úrovni. Popravde samotná scéna je na dobrej úrovni, keď si zoberiete skutočnosť, že tu žije iba 320 000 obyvateľov. Čo nám možno chýba sú kluby na vystupovanie, v budúcnosti by som bol rád keby ich pribúdalo. Jazzová scéna sa tam stále rozrastá, kúsok po kúsku."
* Aké možnosti štúdia jazzu máte v rámci školstva ?
AT: "Školstvo na Islande je na tom celkom dobre. Nemáme tu
síce jazz pokrytý inštitúciou na univerzitnom levely vzdelania, ale od svojich študentov a z vlastnej skúsenosti viem, že naša hlavná hudobná škola FÍH (Musicians Union School of Music) je na veľmi vysokej úrovni. Väčšina študentov odtiaľ odchádza perfektne pripravená a pokračuje v štúdiu na školách v USA a Európe. Ale v súčasnosti u nás vznikajú nové školy a pomaly sa to rozvíja ďalej."
* Vy sám ste učiteľ, kde učíte ?
AT: "Ja učím na už spomínanej najprestížnejšej FÍH School of music, ktorá momentálne predstavuje vrchol vzdelania v jazze na Islande. Študoval som tam pred odchodom do zahraničia. Okrem toho ešte učím aj na hudobnej škole v meste Hafnarfjordure, kde som vyrastal."
* Čo presadzujete a ako pristupujete ku svojim žiakom ?
AT: "Moje metódy sa odvíjajú vždy od toho, čo konkrétny žiak potrebuje a od jeho úrovne. Špeciálne pre jazz som si vytvoril výučbový repertoár, ktorý podnieti rozvoj harmonického myslenia, rytmického cítenia a improvizácie. To, na čo kladiem dôraz, závisí od žiaka, pre niekoho to môže byť jazzové frázovanie, u iného rytmické vnímanie a podobne. Predovšetkým sa snažím nájsť, to, čo majú na hudbe radi a odtiaľ postupujem ďalej. Tak budujem ich osobný vzťah s hudbou a zároveň si zlepšujú zručnosti."
* Čo je najdôležitejšiu vecou, ktorú odovzdávate žiakom ?
AT: "Povedal by som, že to, aby si našli rovnováhu medzi cvičením a vystupovaním. Stretol som mnoho mladých hudobníkov, ktorí sa zaseknú vo svojej skúšobnej miestnosti a sú tak kritickí voči svojim schopnostiam, že sa neodvážia vystupovať. Ale vystupovanie a koncertovanie je veľmi dôležitý aspekt pre rozvoj hudobníka. Samozrejme aj cvičenie je dôležité, a preto sa snažím každého podnietiť k tomu, aby vedel nájsť rovnováhu medzi cvičením a vystupovaním."
* Aká je situácia, čo sa týka možností vystupovania pre jazzových hudobníkov ?
AT: "Možnosti sa postupne rozrastajú, aj keď ešte vždy môže byť viac klubov a festivalov. V súčasnosti sú stále ťažiskom viac menšie bary a kaviarne."
* Je jazz štátne podporovaný ?
AT: "Máme nejakú oficiálnu podporu z ministerstva kultúry, ale povedal by som, že tá je viac mierená skôr na súčasnú vážnu hudbu. Podpora pre jazz samozrejme postupne rastie, ale ja si myslím, že tej pozornosti pre jazz je stále málo. Hlavne treba viac jazzových klubov. Jednoducho príspevkov na podporu jazzových podujatí tu nie je dostatok."
* Nedávno ste vydali najnovší album Nordic Quartet. Vedeli by ste nám povedať niečo o tomto projekte ?
AT: Pracoval som na tom s hudobníkmi pôsobiacimi a žijúcimi v Osle, ktorí pochádzajú to severských krajín (Nórsko, Dánsko, Švédsko). Mali sme za sebou niekoľko vystúpení na festivaloch a rôznych koncertoch. Ja som špeciálne pre toto zoskupenie skomponoval časť repertoáru a po veľmi vydarených koncertoch sme sa rozhodli, že nahráme album. Tak to celé vzniklo." (smiech)
* Čo plánujete v blízkej budúcnosti, čakajú nás nejaké nové projekty, albumy ?
AT: "Áno, teraz mám úplne nový projekt s Michalom Vaňoučekom
a Mirom Herákom, ktorý je veľmi nový a ešte sme sa presne nerozhodli, kam budeme smerovať a čo ďalej. Budeme mať niekoľko spoločných koncertov a uvidíme. Taktiež pracujem na nových kompozíciách pre kvarteto. Momentálne sa nachádzam ešte vo fáze premýšľania a plánovania, ale určite bude veľa nového. Mojim hlavným cieľom je snažiť sa byť neustále lepším hráčom." (smiech)