jazzman# 43726847

KONTRABASISTA AVISHAI COHEN !!!

20.04.2015

 AVISHAI COHEN  Avishai Cohen je izraelský jazzový skladateľ, aranžér, spevák a kontrabasista! Jeho štýl je zaujímavý vďaka svojím rodným koreňom, keď často kombinuje hudbu stredného východu s izraelskou hudbou, v klasickej aj nu jazzovej podobe. Cohen často spieva v zaujímavom jazyku landinčine (židovská španielčina), v ktorom mu spievala aj jeho matka, z čoho neskôr naberal inšpiráciu. V súčasnosti Cohen smeruje k novému soundu a projektom v spolupráci s rôznymi filharmóniami. Avishai Cohen slávi 45. narodeniny.

 

Narodil sa 20. apríla 1970 v meste Kabri v štáte Izrael. Vyrastal v muzikálnej rodine s rôznymi koreňmi v Španielsku, Grécku a Poľsku. Jeho umelecký vývoj ovplyvnila mama Ora, vďaka ktorej sa dostal k vážnej aj tradičnej hudbe. Na hudobnú dráhu sa vydal vo veku 9 rokov, keď začal hrať na klavíri. Po presťahovaní do amerického St. Louis pokračuje v štúdiu klavíra a začína sa učiť na elektrickú basgitaru, ktorá ho priťahovala vďaka inšpiráciam z nahrávok Jaco Pastoriusa. Neskôr sa rozhodol pokračovať v hre na basgitare na Music and Arts Academy v Jeruzaleme, kde sa začal  AVISHAI  viac koncentrovať na jazz. Už v 16 rokoch mal za sebou zopár vystúpení v Jeruzaleme, no jeho hudobnú kariéru na dva roky prerušila vojenská služba. Po návrate sa mohol opäť koncentrovať na hudbu a vymenil elektrickú basgitaru za kontrabas. Presťahoval sa do New York City, kde študoval s takými hudobníkmi ako Brad Mehldau. Netrvalo dlho a Avishaiovi sa podarilo presadiť, začal vystupovať a nahrávať s triom pod vedením klaviristu Danilo Pereza. Jeho kariéra sa posunula výrazne vpred po tom, čo dostal možnosť byť súčasťou Chick Corea Trio. Pôsobil v ňom 6 rokov, počas ktorých napredoval ako hudobník, aj ako skladateľ. Svoje prvé štyri albumy Adama (1998), Devotion (1999), Colours (2000), Unity (2001) vydal pod Coreovou značkou Concord records. Už na nich sa ukazuje unikátnosť jeho štýlu a stredozemné a latinské vplyvy. Zaujímavý je štvrtý album, práve pre svoju kultúrnu diverzitu, ktorú dosiahol vďaka hudobníkom z rôznych kútov sveta a každý do neho vložil niečo zo svojho zázemia. Hrali na ňom hudobníci z Mexika, z Argentíny, z Kuby a z Izraela.

 

 

S pribúdajúcimi projektami si zriadil vlastnú nahrávaciu spoločnosť Razdaz Recordz. Po  AVISHAI  ďalších úspešných albumoch vystúpil v slávnom Blue Note Jazz Clube, kde realizoval live nahrávanie. Po nejakom čase v New Yorku sa Cohen vracia domov do Izraela a vydáva album Shaot Regishot (2008), ktorý priamo nadväzuje na jeho korene a je to zároveň prvý album, na ktorom boli všetky vokály aj skladby v hebrejskom jazyku. Energia s akou Avishai tvorí a hra na kontrabase mu získala celosvetové ocenenia a uznanie. V roku 2013 predstavil nový projekt s názvom Avishai Cohen with Strings. Chcel tým docieliť spojenie druhov hudby, ktoré mal rád a prepojiť tak dva svety komponovanej a improvizovanej hudby. V roku 2013 vydáva album Almah, ktorý sa nesie v duchu predstaveného projektu a kombinuje vážnu hudbu s jazzom. Svoje nové smerovanie v hudobnej kariére ukázal v najnovšom albume From Darkness (2015). Cohenov štýl bol vždy poznačený rešpektom pre tradíciu, ale zároveň snahou priniesť niečo nové.

 

V roku 2015 môžeme očakávať prínos do sveta klasickej  AVISHAI  hudby. Avishai momentálne pracuje na orchestrácii nových kompozícií a na jeho novej ceste ho budú sprevádzať z pomedzi mnohých spoluprác s filharmóniami v Malmö, Brne a Monacu a so Stuttgart Chamber Orchestra. Avishai Cohen vystúpil na Slovensku naposledy v roku 2014 v rámci One Day Jazz Festu.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« November 2022
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel