jazzman# 44351755

SAXOFONISTA ANTHONY BRAXTON !!!

01.06.2015

 ANTHONY BRAXTON  Anthony Braxton je americký skladateľ a saxofonista. Používa širokú škálu saxofónov od sopránového cez mezzo-sopránový, altový, barytónový, basový, až po kontrabasový. Okrem saxofónov hrá aj na klavíri a sopránové, kontrabasové klarinety V minulosti zvykol používať aj flauty, ale od toho už upustil. Od začiatku svojej kariéry sa mu podarilo vydať vyše 100 albumov a svojím prínosom sa radí medzi elitných muzikantov. Braxton oslavuje 70. narodeniny!

 

 

Narodil sa 4. júna 1945 v Chicagu v štáte Ilinois. K hudbe sa dostal ako teenager v rodnom Chicagu, kde si vybudoval silný vzťah k jazzovej i klasickej hudbe. V rokoch 1959 až 1963 navštevoval hudobnú školu Chicago School of Music a neskôr študoval filozofiu a kompozíciu na Roosevelt University. Už v tom čase sa spoznal s niekoľkými budúcimi kolegami ako Joseph Jarman a Roscoe Mitchell. Braxton bol povolaný do vojenskej služby a počas nej hrával vo vojenskej kapele. Po jeho prepustení sa vrátil  ANTHONY  do Chicaga, kde sa pridal do vznikajúcej hudobnej organizácie Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM – Asociácia pre rozvoj kreatívnych hudobníkov). O rok neskôr založil veľmi vplyvné trio s názvom the Creative Construction Company, v ktorom pôsobil spolu s huslistom Leroy Jenkinsom a trubkárom Leo Smithom. V roku 1969 nahral dvoj platňu For Alto. Predtým sa vyskytovali ojedinelé sólove saxofónové nahrávky, ale v tomto prípade išlo o historicky prvý album, ktorý bol celý určený výhradne len pre sólový altový saxofón. Tento album bol venovaný okrem iných aj Cecil Taylorovi a John Cageovi a ovplyvnil umelcov ako Steve Lacy a George Lewis.

 

 

Braxton sa neskôr pridal k triu klaviristu Chick Coreu vo formácií s Dave Hollandom a  ANTHONY  Barry Altschulom. Spolu sformovali na krátky čas avantgardné zoskupenie v 70. rokoch. Koncom dekády nahral dva albumy s obrovskými ansámblami Creative Orchestra Music a For Four Orchestras (1978). Inšpiroval sa americkým jazzom a pochodovými kapelami. Počas 80. a 90. rokov nahrával a vystupoval so svojim najdlhšie trvajúcim ansámblom v spoluopráci s Marilyn Crispellom, Mark Dresserom a Gerry Hemingwayom. V posledných dvoch dekádach sa venoval aj nahrávaniu veľkého množstva štandardov, kde sa objavoval častejšie za klavírom, ako so saxofónom v ruke. Braxton počas svojej kariéry vydal aj niekoľko úspešných albumov zameraných na vážnu hudbu. Jeho tvorbu je problematické zaradiť, aj keď je často označovaný ako jazzový hudobník sám toto  ANTHONY  tvrdenie odmieta. O svojej tvorbe hovorí, že nie je ani jazzová ani klasická, ale niečo medzi tým a v prvom rade je hlavne o kreativite. Počas svojej kariéry sa mu dokonca podarilo zložiť dva operné cyklusy. Jeho hudba však častokrát nebola prijatá jazzovou spoločnosťou. Wynton Marsalis sa vyjadril, že jeho hudba nebola nikdy jazzová, ale nemožno mu odoprieť kreativitu a veľkú originalitu. Braxton je známy tým, že svoje skladby označuje rôznymi diagramami a šifrovanými číslami, ktoré často istým spôsobom súvisia s hudbou.

 

 

Anthony Braxton je posledných 50 rokov právom považovaný za popredného hudobníka, géniusa, učiteľa a kreatívneho mysliteľa. Do roku 2013 aktívne prednášal na Wesleyan University. Anthony Braxton na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Február 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel