jazzman# 44351088

TRUBKÁR THEO CROKER !!!

13.07.2015

 THEO CROKER  Theo Croker je mladý americký jazzový trubkár, spevák a skladateľ. Ambiciózny, cieľavedomý a tvrdo na sebe pracujúci mladý hudobník je pre scénu veľkým prínosom. Nerád škatuľkuje hudbu na žánre a nevyhýba sa jej akýmkoľvek formám. Je pevne spätý s jazzom, no venuje sa aj hip-hopu, rapu, filmovej hudbe, súčasnej vážnej hudbe a iným odlišným žánrom. Theo Croker oslavuje 30 rokov!

 

 

Narodil sa 18. júla 1985 v Leesburgu v štáte Florida. Hudobný talent mal v rodine, je vnukom svetoznámeho trubkára Doc Cheathama. K hudbe sa dostal ako 11-ročný práve vďaka jeho inśpiráciám, keď ho videl koncertovať v New Yorku v klube Sweet Basil. Rok po tomto koncerte Cheatham zomrel, no Theo  THEO  sa ním naďalej nechával ovplyvňovať. Jeho prvé vystúpenie pred verejnosťou sa uskutočnilo pri pamiatke jeho dedka. Vtedy sa rozhodol definitívne pre kariéru hudobníka. V 16 rokoch sa presťahoval do Jacksonville, aby mohol navštevovať The Douglas Anderson School Of The Arts. Netrvalo dlho a jeho talent neostal bez povšimnutia. V roku 2004 sa stal prvým umelcom v Ritz Theatre, kde dostal ponuku na komponovanie pre 3 rôzne telesá – 17-členná skupina, septeto, ktorého bol lídrom a 80-členný zbor. Po skončení strednej školy si vyberal z najlepších hudobných škôl v krajine. Nakoniec sa rozhodol pre Oberlin Conservatory, kvôli prednášajúcemu a jazzovej legende Donald Byrdovi. Nemal záujem študovať s učiteľmi, chcel pracovať s aktívnymi  THEO  profesionálnymi jazzovými hudobníkmi. Po ukončení prvého stupňa pokračoval v štúdiu ďalej, pričom koncertuje s umelcami ako Benny Powell, Jimmy Heath, Tootie Heath, Billy Hart a Marcus Belgrave. Od starších hudobníkov získaval cenné rady a učil sa na ich chybách. Najviac ho ovplyvnili: Louis Armstrong, Doc Cheatham, Roy Eldridge, Dizzy Gillespie, Clifford Brown, Donald Byrd, Freddie Hubbard, Booker Little, Miles Davis, Chet Baker, Marcus Belgrave, Wynton Marsalis, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Terrence Blanchard. John Coltrane, Wayne Shorter, Duke Ellington, Sonny Rollins, Stevie Wonder, Digable Planets, Outkast, Quincy Jones, Pharell a mnoho ďalších.

 

 

V roku 2006 získal ocenenie Presser Music Founation. Získané peniaze použil na vydanie svojho prvého albumu so svojím sextetom The Fundamentals. Po ňom sa dostavil zaslúžený svetový úspech. Donald Byrd sa  THEO  o ňom vyjadril, že je titánom dnešnej doby a má predispozície na ovplyvnenie dnešného Nu Jazzu. V súčasnosti sa Theo presťahoval do Shangaiu, kde koncertuje. V roku 2008 vydal so svojim kvartetom album The Tradition spolu s Albert Heathom – bicie nástroje, Sullivan Fortner – klavír, Joe Sanders – basgitara. Najnovší album AfroPhysicist (2014) z produkčnej dielne jazzovej legendy Dee Dee Bridgewater obsahuje jeho vlastné originálne kompozície, ale aj aranžmány piesní Steve Wondera a iných. Theo Croker je mladou energiou vo svete jazzu a prísľubom do budúcnosti. Na Slovensku zatiaľ nevystupoval.

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Február 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel