jazzman# 44351059

GITARISTA DEAN BROWN !!!

17.08.2015

 DEAN BROWN  Dean Brown je americký jazzový gitarista, skladateľ, aranžér a pedagóg. Už takmer 30 rokov je neoddeliteľnou súčasťou jazz fusion a modernej jazzovej scény. Počas svojej kariéry nahrával a koncertoval s poprednými svetovými hudobníkmi. Dean Brown oslavuje svoje 60. narodeniny!

 

 

Narodil sa 19. augusta 1955 v Chateauroux vo Francúzsku. Do Ameriky sa presťahovali, keď mal 2 roky. Počas jeho detstva sa ešte raz presťahoval do Francúzska, no napokon sa vrátili do Ameriky. Dean spomína, že bol ovplyvnený vznikajúcou hippie scénou a hudbou, ktorá ju obklopovala. Hudbe a gitare sa začal venovať najmä kvôli dvom albumom Sgt. Pepper`s Lonely Hearts Club Band od Beatles  DEAN  a Are you Experienced? od Jimi Hendrixa. Keď ma 15 rokov, začal pôsobiť ako profesionálny hudobník a spevák počas trojročného pobytu v Kórei. Po návrate navštevoval George Washington University a neskôr Berklee College of Music, kde získal titul z kompozície. Jeho spolužiaci boli legendárni hudobníci ako Mike Stern, Bill Frisell, Kevin Eubanks a Jamie Glaser. Svoj prvý veľký koncert odohral so skupinou Tiger Okoshiho, po odchode Mike Sterna. V roku 1981 sa pridal ku Glass Menagerie Band, s ktorými o rok vystúpil na Montreux International Jazz Festivale. Dean bol aj pôvodným členom Vital Information, skupiny, ktorú viedol legendárny bubeník Steve Smith. Počas 80-tych a 90-tych rokov koncertoval a nahrával s umelcami ako David Sanborn, Marcus Miller, Bob James, Kirk Whalum, a re-united Brecker Brothers. Svoje originálne kompozície a aranžmány robil  DEAN  pre Les McCanna, Dennis Chambersa, Ricky Petersona, Steve Smitha, Billy Cobhama a ďalších. Neskôr sa začal koncertrovať viac na svoju sólo kariéru. Na svojom konte má vlastné 4 sólové albumy a na vyše 200 spolupracoval. Získal 4 Grammy ocenenia a množstvo nominácií. Ako pedagóg vydal inštruktážne DVD s názvom Modern Techniques for the Electric Guitarist (2008) a publikoval niekoľko článkov v gitarových magazínoch Guitar Player a Guitar World. Dean Brown sa podieľal na modernizácií výukových metód, keď v spolupráci s Runfly Studios vytvorili aplikáciu pre telefóny Pickup Tunes, založenú na jeho výukových metódach, ktorá ma za úlohu zábavným spôsobom trénovať sluch.

 

 

V súčasnosti Dean Brown pokračuje v koncertovaní, skladaní, nahrávaní  DEAN  a aktívnej výučbe. Na Slovensku vystupoval spolu s Marcus Millerom v roku 2003 v rámci festivalu Bratislavskéh jazzovéh dni alebo festivalu Jazz Prešov 2008, kde bol súčasťou formácie Pavel Jakub Ryba & The Fish Men, ktorej je stálym členom už mnoho rokov a vedie ju český skladateľ, aranžér va basgitarista Pavel Jakub Ryba.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Február 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel