jazzman# 44351042

KONTRABASISTA ESSIET OKON ESSIET !!!

31.08.2015

 ESSIET OKON ESSIET  Essiet Okon Essiet je americký jazzový kontrabasista. Do povedomia sa dostal po spolupráci s post-bopovou skupinou Horizon pod vedením saxofonistu Bobby Watsona. Neskôr si vybudoval renomé jedného z prominentných kontrabasistov v New Yorku. Essiet Okon Essiet oslavuje 56. narodeniny.

 

 

Narodil sa 1. septembra 1959 v Omahe v štáte Nebraska. Jeho rodičia sa tam prisťahovali z Nigérie zo západnej časti Afriky. Neskôr sa presťahovali do Wisconsinu, kde sa desaťročný Essiet začal učiť hrať na husle. O štyri roky neskôr prešiel na kontrabas. Počas detstva veľa cestoval po celom svete, kvôli otcovej práci. Nakoniec sa usadili v Oregone, kde vo veku štrnástich rokov začal študovať jazz.  ESSIEN  Vďaka rušnému detstvu nemal problém s častým cestovaním, keď sa stal profesionálnym hudobníkom. To však nebola jediná výhoda. Essiet sa počas cestovania stretol s množstvom rôznych kultúr, čo sa odzrkadlilo na jeho štýlovej diverzite. Prvý väčší medzník v kariére nastal po stretnutí perkusionistu Famoudou Don Moyeho, zakladateľa zoskupení Art Ensamble of Chicago a The Leaders. Moye ponúkol možnosť, aby sa Essiet pridal do jeho kvarteta. V tom istom období stretáva presláveného klaviristu afrického pôvodu Abdullah Ibrahima. V spolupráci s ním cestoval striedavo po americkom a európskom kontinente. Neskôr sa trvalo usadil v New Yorku. Dva roky na to sa pridal k legendárnej jazzovej skupine Art Blakeya The Jazz Messengers. V skupine pôsobil až do smrti slávneho bubeníka v roku 1990.

 

 

V nasledujúcej dekáde začal pracovať na svojej sólo kariére, ktorá sa rozbehla veľmi úspešne. Počas nej spolupracoval s umelcami ako Benny Golson, Johnny Griffin, James  ESSIEN  Moody, Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson, Cedar Walton, Sam Rivers, George Adams, Pat Martino, Kenny Burrell, Jackie McLean, Frank Morgan, Kenny Barron, Louis Hayes, Ben Riley, Jimmy Cobb, Billy Higgins, Billy Hart, Art Farmer, Abby Lincoln, Dee Dee Bridgewater, Billy Cobham, Bennie Maupin, Al Foster, Eddie Henderson, Steve Turre, Jon Faddis, Bobby Watson, Victor Lewis, Kenny Garrett, Kenny Kirkland, Mulgrew Miller, Jeff "Tain" Watts, Mike Stern, Kevin Mahogany, Kurt Elling, Fort Apache Band, Danilo Perez, Claudia Acuna, Geri Allen, Ralph Peterson a mnoho ďalších.

 

 

V roku 1997 začal hrať v zoskupení Blue Note Allstars, s ktorým bol  ESSIEN  na niekoľkých turné. V roku 2000 sa na dva roky pridal k projektu Jon Danila – Motherland. Popritom Essiet viedol svoje zoskupenie IBO (International Bushman's Organization), ktoré sa zameriava na kombináciu jazzovej harmónie a africkej kultúry. Essiet na Slovensku vystupoval už niekoľkokrát v spolupráci s Radovanom Tariškom, Davidom Hodekom a Martinom Valihorom.


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Február 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel