jazzman# 25951036

KONTRABASISTA JAY ANDERSON !!!

19.10.2015

 JAY ANDERSON  Jay Anderson je americký jazzový kontrabasista, skladateľ a považuje sa za najrešpektovanejšieho a najviac štýlovo diverzného umelca z pomedzi jazzových hráčov súčasnosti! Práve vďaka jeho otvorenosti voči rôznym hudobným štýlom má na svojom konte množstvo spoluprác a nahrával vyše 300 albumov. Anderson oslavuje 60-te narodeniny.

 

 

Jay Anderson sa narodil 24. októbra 1955 v južnej Kalifornii. Na kontrabase začal hrať vo veku 12 rokov. Počas základnej, strednej a aj vysokej školy získal  JAY ANDERSON  množstvo ocenení za perfektný výkon v jazzovej, ale aj vážnej hudbe. Týždeň potom ako získal bakalársky titul z hry na nástroji a vystupovania, ho požiadali aby sa pridal k Woody Herman Orchestra. Po ročnom turné si ho zavolala Carmen McRae. S legendárnou speváčkou vystupoval nasledujúce 2 roky. V roku 1982 sa Anderson rozhodol presťahovať do New York City. Od toho momentu sa mu podarilo koncertovať a nahrávať s niekoľkými najvýznamnejšími umelcami na jazzovej scéne. Bol stálym členom v kapelách legendárnych umelcov ako Red Rodney and Ira Sullivan, Michael Brecker, Toots Thielemans, Maria Schneider, Vic Juris, Bob Mintzer, Michael Franks, Eliane Elias,  JAY ANDERSON  Bennie Wallace, Lew Tabackin, Steve Khan, Lynnie Arriale a Joe Sample. Popri všetkých skupinách stíhal aj hosťovať na množstve albumoch, a niektoré z nich boli dokonca ocenené cenou Grammy. Za svoju kariéru stihol nahrať aj množstvo jinglov a iných skladieb populárnej hudby. V tejto oblasti spolupracoval s umelcami ako David Bowie, Frank Zappa, Celine Dion a množstvo ďalších. Na svojom konte ma aj niekoľko nahrávok s legendami vážnej hudby ako Van Cliburn, Sir Neville Marriner a bol hosťom v Atlanta Symphony Orchestra.

 

 

Okrem toho, že je jeden z najvyhľadávanejších side-manov, sa ukázal  JAY ANDERSON  aj vo svojej vlastnej tvorbe v pozitívnom svetle. Jeho dve originálne nahrávky Next Exit (1992) a Local Color (1994) si získali úspech po celom svete. Okrem hrania sa venuje aj pedagogike. Vedie workshopy po celom svete a je profesorom v odbore jazzovej hry na kontrabase na Manhattan School of Music. Jay Anderson na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« September 2018
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel