jazzman# 44280562

KLARINETISTA MICHEL PORTAL !!!

23.11.2015

 MICHEL PORTAL  Francúzsky jazzový saxofonista, skladateľ a klarinetista – Michel Portal. Je považovaný za otca a vedúcu postavu v oblasti moderného francúzskeho jazzu. Počas svojej úspešnej kariéry sa mu podarilo skĺbiť a aktívne sa venovať vážnej, jazzovej aj folkovej hudbe. Michel Portal oslavuje úctyhodných 80 rokov.

 

 

Narodil sa 27. novembra 1935 v malom francúzskom mestečku Bayonne. V začiatkoch sa prevažne zaoberal vážnou hudbou. Študoval klarinet na konzervatóriu v Paríži a neskôr aj dirigovanie  MICHEL  u profesora Pierre Dervauxa. Notoricky známy sa stal vďaka spoluprácam s modernými, súčasnými skladateľmi. Spolupráca na kompozícií Domaines popredného francúzskeho skladateľa Pierre Bouleza, kde mal úlohu sólistu sa považuje za jeden z najdôležitejších momentov jeho kariéry. Do popredia sa dostal aj vďaka komponovaniu filmovej hudby. Podarilo sa mu získať 3-krát ocenenie César za najlepšie zloženú filmovú hudbu. Prvé ocenenie získal za hudbu k filmu The Return of Martin Guerre. Okrem vážnej hudby sa Michel Portal seriózne venoval aj jazzovej a folkovej hudbe. Koncom 60-tych rokov podnietil vznik free jazzového smeru vo Francúzku spolu s François Tusquesom, Bernard Vitetom a Sunny Murrayom. Neskôr sformoval zoskupenie Phonic Art spolu s umelcami Vinko Globokar, Carlos Roque Alsina a Jean-Pierre  MICHEL  Droue. Skupina podnecovala kolektívnu improvizáciu, nové zvukové možnosti a neustále komponovanie. V roku 1970 vznikla úspešná spolupráca s John Surmanom. O rok neskôr vznikol dlho trvajúci projekt Michel Portal Unit. Bolo to zoskupenie, ktoré prepájalo európskych a amerických jazzových hudobníkov v improvizáciách. V roku 1975 bolo písanie soundtrackov jeho pravidelnou aktivitou. Nasledujúce dve dekády mal množstvo nových hudobných príležitostí. Portal nikdy nepracoval podľa nejakého plánu a vždy sa sústredil na moment.

 

 

Počas 80-tych a 90-tych rokov koncertoval a spolupracoval s umelcami ako  MICHEL  Pierre Favre, Dave Liebman, Martial Solal, Mino Cinelu, Jack DeJohnette či Jacky Terrasson. Na prelome storočia si vytvoril silné spojenie s Amerikou. Získal podporu niekoľkých umelcov, ktorý hrávali s Princom a vytvoril rockovo ladený projekt. Aj tento projekt bol reflexiou jeho rôznorodého smerovania v hudbe. Michel Portal aktívne hráva dodones a na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel