Charakterizuje ho unikátny experimentálny štýl a široký hudobný záber od mainstreamu, cez balady, funk, až po fusion a elektro – americký tenor saxofonista Donny McCaslin. Saxofón držal vo svojich rukách už od malička, neskôr to dotiahol na úspešného absolventa notoricky známej Berklee, čo mu len otvorilo brány na rozvoj svojej kariéry. Na konte má už vyše 30 významných spoluprác a albumov. Donny McCaslin oslavuje okrúhlych 50 rokov!
Narodil sa 11. augusta 1966 v meste Santa Clara v Kalifornii. Na saxofóne začal hrať už od malička. K jazzu mal ľahkú cestu, keďže jeho otec bol vibrafonista, klavirista a hrával po miestnych kluboch. Pomerne skoro začal brávať svojho syna so sebou, aby hrával s ním. Na mladého McCaslina sa nalepilo veľa skúseností, a tak už na strednej si založil vlastné jazzové zoskupenie, s ktorým sa dostal na Monterey Jazz Festival 3 roky po sebe. Okrem svojej skupiny zároveň pôsobil v osemčlennej salsa skupine a veľa času trávil s inými úspešnými muzikantami v Kuumbwa Jazz Center, kde sa pravidelne stretávali. Študoval u Paul Contosa a Brad Hechta, ktorí svojho času hrávali aj s jeho otcom. Štýlovo ho najviac ovplyvnili velikáni ako John Coltrane, Michael Brecker a Sonny Stitt. Unikátny hudobný výraz a technika mu umožnili koncertovať po celej Európe, Japonsku a vďaka nemu získal v roku 1984 plné štipendium na Berklee College of Music. Tam nadobudol nové poznatky a bol ovplyvnený najmä Gary Burtonom, Herb Pomeroyom, Billy Pierceom, George Garzoneom a Joe Violom. Počas štúdií pôsobil 4 roky v kvintete Gary Burtona. V roku 1991 sa presťahoval do New Yorku a stal sa členom legendárneho zoskupenia Steps Ahead, kde nahradil svojho idola z detstva Michael Breckera. McCaslin sa aktívne venoval aj komponovaniu - na albume Vibe vyšli 2 jeho skladby. V tom istom období koncertuje vo významných zoskupeniach ako Gil Evans Orchestra, George Gruntz Concert Jazz Band, The Danilo Perez Quartet, The Maria Schneider Jazz Orchestra, Santi Debriano's Panamaniacs a zároveň sa objavil na množstve albumoch v úlohe sidemana. Na prelome milénia sa začal venovať experimentálnej hudbe a založil si skupinu Lan Xang, čo znamená sloboda. Zameriavali sa najmä na skupinovú improvizáciu, ktorá sa ponášala na free-jazzový štýl. Na svojich sólových albumoch však ukázal inú stránku a svoje kompozičné schopnosti. Vo vlastnej tvorbe sa snaží spájať staré s novým, pričom kombinuje moderné hudobné prvky so swingom, blues a fusionom.
V odhaľovaní nových prostriedkov pokračoval naďalej až k jeho najaktuálnejšiemu albumu Fast Future (2015), na ktorom využíva aj prvky elektronickej hudby. V súčasnosti stále pokračuje aktívne v koncertovaní a nahrávaní v úlohe sidemana a snaží sa rozvíjať svoj v štýl v rozličných ansámbloch. V roku 2016 sa objavil aj na poslednom albume speváckej legendy David Bowieho Blackstar. Celú zostavu Donny McCaslin Group, ktorá sa na tomto albume podieľala si mohlo slovenské publikum vypočuť v rámci One Day Jazz Festivalu tento rok (2016)!