Je považovaný za jedného z najlepších talianskych jazzových hudobníkov a aj vďaka nemu sa taliansky jazz dostal za hranice a získal celosvetovú pozornosť. Spolupracoval s poprednými umelcami a okrem iného jeho najúspešnejšie albumy vyšli pod prestížnou značkou ECM. Notoricky známy, vždy invenčný – taliansky trúbkar Enrico Rava. V najbližších dňoch oslavuje už 77. narodeniny!
Narodil sa 20. augusta 1939 v malom meste Trieste. Hudbe a jazzu sa začal venovať odmalička. Zo začiatku hrával na trombóne a orientoval sa najmä na dixieland jazz, no po vypočutí si Miles Davisa prešiel na trúbku a začal sa uberať modernejšími smermi. Svoj prvý úspech zažil v polovici 60-tych rokov v talianskom kvintete lídra Gato Barbieriho. Koncom dekády pôsobil v skupine Steve Lacyho a v roku 1967 sa presťahoval do New Yorku, kde mal príležitosť hrať s hudobníkmi ako Roswell Rudd, Marion Brown, Rashied Ali, Cecil Taylor či Charlie Haden. Po dočasnom návrate do Európy spolupracoval s Lee Konitzom na albume Stereokonitz (1968)a s Manfred Schoofom na European Echoes (1969). V rokoch 1969 až 1976 bol naspäť v New Yorku, kde nahrával spolu s Jazz Composers Orchestra. Svoj prvý album v pozícií lídra vydal v roku 1972 pod názvom Il Giro del Giorno in 80 Mondi. Odvtedy vedie svoje vlastné zoskupenia a nahral vyše 100 albumov, z čoho 30 ako líder. Známy label ECM Records znovu vydal, niektoré jeho úspešné albumy ako The Pilgrim and the Stars, The Plot a Enrico Rava Quartet. Neskôr si založil inovatívne a moderné zoskupenie Electric Five, ktoré malo v obsadení netradične dve elektrické gitary. Veľmi zaujímavým prínosom v jeho kariére sú Rava, L'opera Va a Carmen, v ktorých nádherným spôsobom spracoval operné árie. V roku 2001 si založil nové kvinteto s mladými talentovanými hudobníkmi v zložení Gianluca Petrella, Stefano Bollani, Rosario Bonaccorso a Roberto Gatto, s ktorými v roku 2004 vydal pod značkou ECM album Easy Living. V podobnej zostave nasledovali CD Words and the Days (2007), New York Days (2009). Na ďalší album Tribe (2011) si priniesol opäť úplne novú zostavu. V roku 2012 diametrálne zmenil smer a rozhodol sa po smrti Michael Jacksona venovať jeho tvorbe celý album Rava On The Dance Floor. Údajne nebol s Jacksonovou tvorbou vôbec oboznámený. Pár dní po jeho smrti manželka pozerala Jacksonov koncert a Enrico Rava podľahol jeho tvorbe natoľko, že sa stala jeho obsesiou.
Po niekoľko ročnej pauze v nahrávacom štúdiu sa opäť doň vrátil v roku 2015, aby nahral album Wild Dance. Nové skladby sa tešia uznaniu poslucháčov a kritikov z celého sveta a kvarteto, s ktorým album nahrával, označil magazín Musica Jazz za najlepšie zoskupenie roku 2015. V súčasnosti aktívne koncertuje najmä na Európskom kontinente. Slovenský jazzoví fanúšikovia sa môžu tešiť na vystúpenie Enrico Ravu na tohtoročných Bratislavských jazzových dňoch 2016!