jazzman# 52479563

KONTRABASISTA DAVE HOLLAND !!!

26.09.2016

 DAVE HOLLAND  Legendárny anglický kontrabasista, ktorý pomohol inovovať a posunúť hranice hry na kontrabase, rozšíril jeho melodické možnosti, avšak pritom si zachoval čistý jazzový straight-ahead prístup – Dave Holland. Patrí do generácie kontrabasistov, ktorí v 60-tych a 70-tych rokoch stavali na inováciách starších hráčov ako Scott LaFaro, Gary Peacock a Barre Phillips. Holand bol jeden z mála, ktorý dokázal posunúť tento nástroj na nový level kreativity a ponechať si pritom čistú jazzovú tvár. Dave Holland oslavuje už úctyhodných 70 rokov!

 

 

Narodil sa 1. októbra 1946 vo Wolverhamptone v Anglicku. Holland sa začal venovať hudbe ako hráč na ukulele vo veku 4 rokov. V 10-tich prešiel na gitaru a neskôr v 13-tich na basgitaru. Prvé hodiny hudby dostával, keď chodil na klavír, ale inak sa väčšinou učil sám z populárnej hudby, počúvaním rádia a čítaním  DAVE HOLLAND  zbierok piesní. V stredoškolskom veku sa rozhodol, že sa bude živiť hudbou a s kamarátmi si založil skupinu, s ktorou hrával tanečný repertoár. Pod vplyvom kontrabasistov ako Leroy Vinnegar a Ray Brown sa začal učiť na kontrabase, ale úplne sám, len s pomocou nahrávok. Onedlho potom začal profesionálne hrávať. Jedným z prvých koncertných vystúpení bolo v bigbande so spevákom Johnny Rayom. Prvé profesionálne hodiny dostal od James E. Merritta, ktorý hrával v Londýnskej filharmónii. Na jeho odporúčanie sa dostal na Guildhall School of Music and Drama, kde sa Holland stretol s viacerými štýlmi od klasickej orchestrálnej hry, cez neworleánsky jazz, be-bop až po modernu. Nasledujúce obdobie spolupracoval s menami ako Kenny Wheeler, John Surman, John Taylor, ktorí boli dobre oboznámení s jazzovými inováciami v tom čase. Holland bol vtedy ovplyvnený najmä  DAVE HOLLAND  Charles Mingusom, Scott LaFarom, Jimmy Garrisonom a Gary Peacockom. Taktiež sa zaujímal aj o skladateľov klasickej hudby 20. storočia. Svoju kariéru poriadne odštartoval v roku 1968, keď dostal pozvanie od Miles Davisa. S Milesom sa objavil na jeho niekoľkých známych nahrávkach ako Silent WayBitches Brew. V 70-tych rokoch spolupracoval s Chick Coreom v projekte Circle, ktorý staval na free-jazzových konceptoch. Koncom dekády sa dal dokopy s Jack DeJohnetteom a John Abercrombiem. Sformovali spolu skupinu, ktorá aktívne nahrávala a pôsobila až 25 rokov. V 80-tych a 90-tych rokoch pôsobil najmä ako pedagóg. Viedol workshopy na školách v Banff, Alberte, Kanade. Neskôr sa stal členom fakulty na New England Conservatory of Music.

 

 

S príchodom nového milénia začal Dave Holland intenzívnejšie nahrávať so svojimi projektami. Pod labelom ECM vyšli hneď tri toky po sebe Not for  DAVE HOLLAND  Nothin' (2001), What Goes Around (2002) a Extended Play: Live at Birdland (2003). Zaujímavým počinom bol album v roku 2010 Pathways, na ktorom rozšíril zostavu na okteto. V roku 2013 oslavoval 40-te výročie ako líder a prišiel s najaktuálnejším albumom Prism. Prínos kariéry Dave Hollanda je nezmazateľný. Pričinil sa značne o inováciu hry na nástroji a taktiež tu nechal odkaz pre mladé generácie, ktorým sa stal inšpiračným zdrojom. V súčasnosti stále aktívne nahráva a koncertuje a jeho najnovší projekt má názov Aziza. Dave Holland vystúpil so svojim kvintetom na Slovensku v roku 2008.

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Máj 2025
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel