jazzman# 44280565

KONTRABASISTA UGONNA OKEGWO !!!

13.03.2017

 UGONNA OKEGWO  Jeden z najoriginálnejších kontrabasistov, uznávaný hudobník a skladateľ nemecko-nigérijského pôvodu - Ugonna Okegwo. V súčasnosti pôsobí v New Yorku a patrí k vyhľadávaným muzikantom vďaka svojmu hutnému tónu, swingovému feelingu, štylistickej diverznosti, či invenčnosti. Ugonna Okegwo oslavuje 55-te narodeniny.

 

 

Narodil sa 15. marca 1962 v Londýne. Jeho otec pochádzal z Nigérie a matka z Nemecka. Krátko po narodení sa presťahovali do Münsteru v Nemecku,  UGONNA OKEGWO  kde Ugonna Okegwo vyrastal. V mladosti počúval veľa afro-americkej hudby od umelcov ako James Brown, Jimi Hendrix, Miles Davis, Ornette Coleman a Charles Mingus. Okrem toho mu bol blízky aj funk a rock 'n roll, pričom mu v hlave vždy znela ako prvá basová linka. Spomína, že práve to ho dostalo ku kontrabasu. Funk a rock 'n roll tvoril jeho hudobné zázemie a jeho spojením s jazzovou koncepciou formovali jeho unikátny štýl a prístup. Zo začiatku hrával na elektrickú basgitaru, až keď mal 21 rokov a absolvoval lekcie výroby huslí, sa začal zaujímať o kontrabas. Neskôr sa presťahoval do Berlína, aby mohol študovať u kontrabasistu Jay Olivera a klaviristu Walter Norrisa. Práve tam Okegwo spoznal množstvo prominentných jazzmanov. Úspešný trombonista Lou  UGONNA OKEGWO  Blackburn ho pozval do svojej skupiny Mombasa, s ktorou koncertovali po celej Európe. Na základe odporúčaní od kontrabasistu Major Holleyho sa odsťahoval do New Yorku. Tam sa mu otvorili úplne nové možnosti. V 90-tych rokoch sa zaradil medzi elitu na Manhattane. Okegwo začal spolupracovať s menami ako Big Nick Nicholas, Junior Cook, James Spaulding, či legendárny Jon Hendricks. Na ceste za svojim jedinečným štýlom sa stretol s dvoma mladými talentami - klaviristom Jacky Terrasonom a bubeníkom Leon Parkerom, s ktorými sformoval trio a ako skupina si vytvorila jeden z najunikátnejších soundov v 90-tych rokoch.

 

 

S príchodom nového milénia si skúsil úlohu bandlídera a so svojim  UGONNA OKEGWO  kvartetom vydal album Uoniverse. Na ňom sa ukázal aj ako vynikajúci aranžér a skladateľ, pričom spájal vplyvy funku, jazzu a africkej a vážnej hudby. V súčasnosti sa aktívne venuje skladaniu, koncertovaniu, aj nahrávaniu, ale skôr v úlohe sidemana, najmä so skupinou trubkára Tom Harella. Ugonna Okegwo na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel