jazzman# 49606501

SAXOFONISTA CARLO ACTIS DATO !!!

20.03.2017

 CARLO ACTIS DATO Talentovaný taliansky saxofonista, bas klarinetista a skladateľ, uznávaný muzikant na domácej i medzinárodnej scéne, popredný element moderného jazzu v 70-tych rokoch – Carlo Actis Dato. Na talianskej scéne sa postaral o živý rozvoj jazzu. Jeho zoskupenia boli označované prestížnymi magazínmi za najlepšie talianske jazzové kapely. Carlo Actis Dato oslavuje 65-te narodeniny!

 

 

Narodil sa 21. marca 1952 v Turíne. Počas Carlovho detstva jeho otec pôsobil na juhu Talianska v malej dedinskej kapele ako trubkár. Neskôr sa aj Carlo pridal do skupiny na post klarinetistu a s odstupom času prešiel na saxofón a objavoval sa v menších tanečných orchestroch, R&B a swingových kapelách. V roku  CARLO ACTIS DATO  1974 bol spoluzakladateľom skupiny Art Studio, ktorá formovala moderný jazz na talianskej scéne. Vďaka nej sa dostal aj za hranice Talianska na európske turné. Od tých čias aktívne pôsobil na medzinárodnej scéne a vystupoval v krajinách ako Nemecko, Anglicko, Japonsko, Kanada, Rakusko, Spojené štáty, Egypt, Južná Afrika a mnoho ďalších. Vydal viac než 110 albumov, z čoho asi polovicu pod vlastným menom. Od roku 1984 vedie svoje hlavné zoskupenie Actis Dato Quartet, s ktorým nahral viac než 10 albumov a sedemkrát sa objavil na popredných priečkach ankety magazínu Musica Jazz ako Najlepšia talianska jazzová skupina. Taktiež je členom Italian  CARLO ACTIS DATO  Instabile Orchestra, ktorý združuje špičkových moderných jazzmanov z celého Talianska. Dato spolupracoval s umelcami ako David Murray, A. Braxton,  E. Rava, B. Phillips, M. Dresser, G. Gaslini, S. Kassap, L. Konté, L. Jenkins, L. Moholo, O. Lake, K. Umezu, L. Bowie, D. Sanborn, C. Taylor a mnoho ďalších. V roku 2001 sa dostal na prvú priečku v ankete magazínu Down Beat ako Najlepší barytónový saxofonista a bol vôbec prvý nominovaný taliansky hudobník v tejto ankete. Okrem vystupovania sa venuje aj pedagogickej činnosti. Viedol workshopy a masterclasses hodiny v Tokiu, Vigu, Tunise, Djakarte.

 

 

Dato učí saxofón na škole v Turíne a podieľa sa na tvorbe mnohých divadelných a tanečných vystúpení. Je hudobným  CARLO ACTIS DATO  dramaturgom japonského festivalu Italia in Fufui. V súčasnosti stále aktívne koncertuje a nahráva. Minulý rok vydal nový live album - Noise from the Neighbours (2016) v spojení s Enzo Roccom. Datov prínos spočíva najmä v rozvoji talianskej scény v druhej polovici 20-teho storočia, ale taktiež výrazne prispel do jazzového sveta barytón saxofónu a je považovaný za jedného z najlepších muzikantov na tomto nástroji. Carlo Actis Dato na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel