jazzman# 44280608

SAXOFONISTA JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI !!!

27.03.2017

 JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI  Významný poľský tenor a barytón saxofonista, skladateľ a aranžér - Jan "Ptaszyn" Wróblewski. V začiatkoch kariéry sa preslávil počas pôsobenia v Krzysztof Komeda Group. Bol vôbec prvý poľský hudobník, ktorý sa objavil na prestížnom medzinárodnom Newport Jazz Festival ako člen zoskupenia Youth Band. Aktívne sa angažoval v hudobnom dianí svojej krajiny. Okrem iného pôsobil aj ako žurnalista a riadil jazzové štúdio v Poľskom rádiu. Taktiež výrazne prispel do third streamového prúdu. Jan "Ptaszyn" Wróblewski oslavuje aktuálne 81 rokov!

 

 

Narodil sa 27. marca 1936 v poľskom meste Kalisz. Wróblewski vyrastal v rodine právnikov. Hudbe sa začal venovať počas strednej školy. Popri štúdiu na  JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI First High School Adam Asnyka v Kaliszi navštevoval základnú umeleckú školu, kde hral na klavíri, klarinete a trúbke. V tom čase sa pridal aj ku miestnej skupine, ktorá bola orientovaná na tradičný jazz. Neskôr pokračoval v štúdiu na University of Technology v Poznani, ale potom prešiel na Academy of Music v Krakowe. Po doštudovaní sa dočkal debutu v roku 1956 v spojení s úspešným zoskupením poľskej klavírnej legendy Krzysztofa Komedu. V tomto období už aktívne hral na saxofóne. V roku 1958 bol jediný poľský muzikant, ktorý sa dostal na Newport Jazz Festival. Taktiež mal prvenstvo v tom, že bol prvý muzikant spoza železnej opony, ktorý tam vystupoval. Na festivale sa objavil v zoskupení International Newport Band. Ich vystúpenie bolo zdokumentované  JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI v rámci filmu Jazz on Summer's Day. Po tejto skúsenosti dostával ponuky na koncerty po celom svete a viedol vlastné zoskupenia ako Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Mainstream a Made in Poland. Taktiež sa angažoval v rádiu a bol hlásateľom najdlhšie vysielanej jazzovej rádio relácie v Európe s týždňovým vysielaním v rámci Polskie Radio Program III, v ktorom pôsobil od roku 1970. Okrem toho sa aktívne venoval kompozícií počas kariéry vyprodukoval viac než 500 diel pre rôzne zoskupenia a významných poľských hudobníkov a popritom napísal aj 4 symfónie.

 

 

Jan "Ptaszyn" Wróblewski je pre poľský jazz neodmysliteľnou postavou.  JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI  Mnoho dekád aktívne prispieval do jazzoveho diania a sám sa ho snažil v úlohe novinára, kritika a aktivistu čo najviac propagovať. Počas mnohých workshopov zameraných na mladých muzikantov objavoval a presadzoval nové talenty. V súčasnosti koncertuje už veľmi ojedinele, skôr zastáva viacero čestných funkcií v jazzových inštitúciách.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel