jazzman# 44280460

BUBENÍK STEVE GADD !!!

03.04.2017

 STEVE GADD  Americký perkusionista, chameleón bicích nástrojov, jeden z najrešpektovanejších muzikantov na tomto nástroji, ktorý bol zaradený do siene slávy moderných bubeníkov – Steve Gadd. Jeho unikátny štýl, technika a rozmanitosť inšpirovala niekoľko nasledujúcich generácií bubeníkov. Vďaka svojej všestrannosti spolupracoval s poprednými hudobníkmi vo viacerých hudobných žánroch ako James Taylor, Eric Clapton, Joe Cocker a jazzoví velikáni ako Chick Corea, Lee Ritenour, Al Di Meola a ďalší. Steve Gadd oslavuje 72 rokov!

 

 

Narodil sa 9. apríla 1945 v meste Irondequoit v štáte New York. Jeho dedo pôsobil ako bubeník v armádnej kapele. Práve on ho podporoval v tom, aby ako sedem ročný začal navštevovať hudobné kurzy. Už vo veku 11-tich rokov sa pripojil k legendárnemu Dizzy Gillespiemu. Medzi svoje prvotné vzory radí Buddy Richa, Elvin Jonesa a  STEVE GADD  Tony Williamsa. Po skončení strednej školy sa prihlásil na Manhattan School of Music a o dva roky prešiel na Eastman School of Music v Rochesteri, kde hrával v rôznych dychových zoskupeniach a koncertných kapelách. Koncom 60-tych rokov po ukončení vysokej školy začal vystupovať pravidelne s Chuckom Mangione a Gapom Mangione. Jeho vôbec prvá nahrávka bola na debute Gap Magioneho s názvom Diana in the Autumn Wind (1968).V tom čase musel Gadd odísť na 3. ročnú službu do armády, v ktorej pôsobil v armádnom hudobnom programe. Väčšinu času strávil na ambasáde v Amerike a pôsobil v orchestri Army Field Band. Popri koncertovaní mal trochu času navštevovať hodiny s renomovaným jazzovým bubeníkom Michael S. Smithom. V roku 1972 si založil vlastné trio s Tony Levinom a Mike Holmesom a spoločne sa presunuli do New Yorku.  STEVE GADD  Zoskupenie dlho nevydržalo, ale Gadd si získal pozornosť a začal pôsobiť ako session a štúdiový muzikant. Istí čas pôsobil v slávnom zoskupení Chick Coreu – Return to Forever, ale rozhodol sa odísť. V 70-tych a 80-tych rokoch sprevádzal na turné a nahrával s Paul Simonom a taktiež so známym Electric Rendezvous Band Al Di Meolu. V roku 2005 dostal čestný doktorát od Berklee College of Music za obrovské zásluhy v súčasnej hudbe. Steve Gadd sa objavil aj na albume B.B. Kinga – Ridinng with the King, ktorý vyhral Grammy Award za najlepší tradičný bluesový album. S príchodom ďalšej dekády začal spolupracovať s Eric Claptonom a Kate Bush.

 

 

Posledné dva roky sa koncentruje najmä na svoju kapelu Steve Gadd Band, s ktorou vydal rok po sebe hneď dva albumy 70 Strong (2015) a Way Back  STEVE GADD  Home (2016). Prínos Steve Gadda pre hudbu a bicie nástroje je neopísateľný. Gadd sa stal inšpiráciou pre množstvo mladých bubeníkov. Sám Chick Corea sa vyjadril, že každý chce hrať ako on, pretože Steve hrá absolútne dokonalo. Jeho prednosťou okrem techniky a výrazu je aj neuveriteľná hudobná predstavivosť a sofistikované hudobné myslenie. V súčasnosti stále aktívne koncertuje a nahráva. Na Slovensku vystúpil v roku 2009 v rámci Bratislavských jazzových dní so zoskupením Steve Gadd & Friends.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel