jazzman# 44280330

AKORDEONISTA VINCENT PEIRANI !!!

24.04.2017

 VINCENT PEIRANI  Mladý talentovaný, francúzsky akordeonista, klarinetista, aranžér a skladateľ, ocenený cenou Djanga Reinhardta – Vincent Peirani. Do povedomia sa dostal ako popredný predstaviteľ súčasného jazzu na domácej i zahraničnej scéne. Okrem jazzovej hudby sa však angažuje aj vo vážnej hudbe a francúzskom šansóne. Vincent Peirani aktuálne oslavuje 36 rokov.

 

 

Narodil sa 24. apríla 1980 v meste Nice. Ovplyvnený svojim otcom sa začal hudbe venovať, keď mal 11 rokov. Začal hrať na akordeóne, no v dvanástich sa prihlásil na Conservatory of Nice – predmet klasická interpretácia na klarinete. Už v  VINCENT  mladom veku prejavil talent a za vynikajúce interpretačné schopnosti vyhral niekoľko ocenení. Vo veku 16-tich rokov prišiel do kontaktu s jazzom a rozhodol sa pokračovať v jazzových štúdiách v Paríži. Svoju pozornosť upriamil na akordeón, ale čelil skepticizmu, kvôli výberu nástroja a klasickému tréningu. Za krátky čas však dokázal presvedčiť kritikov a zaujal svojim unikátnym, novátorským prístupom hry na akordeóne. Onedlho sa začal objavovať a hrať s poprednou elitou francúzskej scény ako Michel Portal, Daniel Humair, Renaud Garcia Fons, Louis Sclavis, Vincent Curtois a mnoho ďalších. Paralelne začal rozvíjať sólovú kariéru a venovať sa vlastným projektom. V nich čerpal z veľmi pestrej hudobnej škály žánrov siahajúcej od jazzu, cez šansón, world music, vážnu hudbu, až po heavy metal. Od roku 2011 pôsobí v skupine  VINCENT  kórejskej speváčky Youn Sun Nah, ktorá v súčasnosti veľmi intenzívne prerazila na francúzskej scéne. Vďaka tejto spolupráci sa zoznámil so švédskym gitaristom Ulfom Wakeniom, s ktorým nahrával jeho úspešný album Vagabond (ACT, 2012). Ukážkové a virtuózne umenie Pieraniho na tomto albume absolútne ohúrilo verejnosť. V roku 2013 vydal svoj prvý sólový debut s hviezdnym zložením popredných umelcov ako Michael Wollny, Michel Benita, Michel Portal a Émile Parisien. Na albume ukázal svoje nadanie ako skladateľ a aj svoju záľubu pre diverzné hudobné štylizovanie.

 

 

V súčasnosti pokračuje v aktívnom koncertovaní a nahrávaní. Minulý rok  VINCENT  spolupracoval na novom albume nadaného saxofonistu Émile Parisiena s názvom Sfumato (ACT, 2016). Pieraniho tvorba je veľkým prínosom pre moderný a súčasný jazz a vďaka nej ovplyvňuje množstvo mladých a začínajúcich generácií hudobníkov. Vincent Peirani na Slovensku nikdy nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel