jazzman# 49606752

KLAVIRISTA ALEXANDER HAWKINS !!!

01.05.2017

 ALEXANDER HAWKINS  Alexander Hawkins je mladý a talentovaný jazzový klavirista britského pôvodu, ktorý v súčasnosti patrí k rastúcim hviezdam na domácej a medzinárodnej scéne. Jeho unikátny prístup a štýl neostali bez povšimnutia a v súčasnosti sa už niekoľkokrát objavil na stranách časopisu Downbeat. Na jeho adresu sa objavujú označenia ako predstaviteľ novej generácie improvizátorov a podobne. Jeho štýl vychádza zo vzťahu k jazzovým tradíciám v kombinácií s moderným hudobným výrazom a voľnou improvizáciou. Ako samouk bol schopný si vytvoriť veľmi originálny prístup, len málo ovplyvnený inými hráčmi. Alexander Hawkins oslavuje 36 rokov.

 

 

Narodil sa 3. mája 1981 v Oxforde. K hudbe sa dostal vďaka otcovi, ktorý bol zanietený klarinetista a priviedol syna k jazzu cez nahrávky Duke Ellingtona. Hawkins však začal najprv študovať vážnu hudbu ako hráč na organe. Vo svojich rozhovoroch však spomína, že s programom a vzdelaním na Radley College nebol veľmi  ALEXANDER HAWKINS  spokojný. Od 18-tich prešiel na klavír a začal hrávať jazz s kamarátmi po menších baroch. Hawkins študoval právo a dotiahol to až na doktorát. Popri štúdiu mal čas len počúvať a cvičiť. Štúdiu hudby sa zámerne vyhýbal, pretože mal pocit, že jeho technika je postačujúca a školy sú úzko orientované a nemajú mu čo ponúknuť. Taktiež sa vyhýbal prepisovaniu a imitovaniu slávnych sól z albumov. Práve tak sa zrodila jedna z najvýraznejších a najoriginálnejších postáv v improvizácii na súčasnej britskej jazzovej scéne. Po skončení práva začal pravidelne hrávať s Dominic Lashom a Pete Mc Phailom. Na prelome milénia zužitkoval svoje rané skúsenosti s organom a do svojho inštrumentára pridal okrem klavíru aj Hammond organ. V roku 2006 založil spolu s Dominic Lashom  ALEXANDER HAWKINS  The Convergence Quartet, kde pozvali hrať Harris Eisenstadta a Taylor Ho Bynuma. Ich tretí spoločný album Slow and Steady zaznamenal veľký úspech v časopise Downbeat. V roku 2014 prišiel prvý sólový album Song Singular, ktorý bol verejnosťou a kritikmi označený ako príkladnou ukážkou ako môže znieť súčasný klavírny jazz. V roku 2012 sa mu dostalo pocty, keď bol vybraný do špeciálneho projektu mladých hráčov s názvom London Symphony Orchestra's Soundhub programme. Mladý skladatelia tam dostali možnosť a prostriedky spoznávať, experimentovať a skúšať. Vďaka tomuto programu sa dostal k zákazke komponovať sériu skladieb pre BBC Radio. Výsledné skladby boli pre noneto, kde hral aj trúbkar Peter Evans.

 

 

V súčasnosti sa Alexander Hawkins objavuje na medzinárodných festivaloch  ALEXANDER HAWKINS  a pokračuje v nahrávaní a rozvíjaní svojej dobre rozbehnutej kariéry. Najnovšie vydal minulý rok zaujímavý album v duu s tenor saxofonistom Evan Parkerom - Leaps in Leicester. Môžeme len čakať, čo ešte prinesie kariéra nadaného samouka, ktorý sa snaží hľadať si svoje vlastné chodníčky v jazzovej hudbe. Alexander Hawkins na Slovensku nevystupoval.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel