jazzman# 49609071

SAXOFONISTA JOHANNES ENDERS !!!

08.05.2017

 JOHANNES ENDERS  Nemecký jazzový saxofonista, skladateľ, pedagóg a držiteľ prestížnej Echo Jazz Award – Johannes Enders. Enders patrí medzi špičku európskych saxofonistov. Na svojom konte má bohaté skúsenosti v big bandoch, ale aj sólové spolupráce s prominentnými umelcami z celého sveta. Jeho štýl a prístup profilovali dvaja poprední saxofonisti - Jerry Bergonzi a David Liebman. Johannes Enders oslavuje okrúhle 50-tiny.

 

 

Narodil sa 12. mája 1967 v meste Weilheim v Hornom Bavorsku. Hudbe sa venoval už od útleho detstva. V začiatkoch hrával na flautu, no v 14-tich rokoch objavil novú vášeň pre soul a jazz, pričom prešiel na altový saxofón. Kľúčové postavy v jeho  JOHANNES ENDERS  vývoji boli Stevie Wonder, Quincy Jones, David Sanborn, James Brown, Mike Brecker a samozrejme Charlie Parker a John Coltrane. Po krátkom čase si uvedomil, že hudba má v jeho živote dôležité miesto a chce sa jej venovať naplno. Pod vedením Jürgen Seefeldera a Andre Legrosa absolvoval konzervatórium Richarda Straussa v Mníchove. Neskôr pokračoval na prestížnej Kunstuniversität v Grazi s učiteľmi ako Charlie Miklin, Adelhard Roidinger a Karl Drewo. Po stretnutí s Jerry Bergonzim a David Liebmanom sa dostal na štúdium do New Yorku, kde si splnil sen o spolupráci s menami ako  Donald Byrd, Jackie Byard, Brad Mehldau, Chris Potter, Joey Calderazzo, Sam Rivers, Peter  JOHANNES ENDERS  Bernstein, Joe Locke, Pete La Rocca, Roy Hargrove a mnoho ďalších. Vďaka výhre na americkom hudobnom festivale v roku 1990 a účasti vo finále na prestížnej súťaži Thelonious Monka sa dostal do povedomia. Po návrate domov sa rýchlo stal jednou z vedúcich postáv na domácej scéne. Založil si kvarteto s Billy Hartom a neskôr fusion projekt Enders Room, s ktorým získal množstvo ocenení. Vďaka svojej rozbehnutej kariére sa dostal do prestížneho telesa Jazz Big Band Graz.

 

 

V súčasnosti s projektom Enders Room nahráva hudbu aj pre filmy a televízne show. Okrem iného sa od roku 2009 stal profesorom jazzového saxofónu  JOHANNES ENDERS  na preslávenej University of Music and Theater Mendelson Bartholdy v Leipzigu. V roku 2012 získal Echo Jazz a German Music Author Award. V súčasnosti pokračuje v pedagogickej činnosti a popritom aktívne koncertuje a nahráva. Johannes Enders na Slovensku vystupoval raz – a to v projekte kontrabasistu Petra Čudeka, s bubeníkom Nasheet Waitsom, vo februári 2008 v divadle Aréna v Bratislave.

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel