jazzman# 44280866

SAXOFONISTA VIKTOR TOTH !!!

15.05.2017

 VIKTOR TOTH  Niekoľkonásobný výherca ocenenia jazzman roka, hráč na altový saxofón, skladateľ, líder orchestra a vedúca postava na súčasnej maďarskej jazzovej scéne – Viktor Tóth. Je známe, že vo svojom hraní spája viacero štýlov, ale predovšetkým sa zameriava na post-bop a soul. Jeho hudobná expresivita je veľmi búrlivá, no zároveň aj jemná, pričom sa vždy snaží zachytiť energiu daného momentu pri každom vystúpení. Viktor Tóth aktuálne oslavuje okrúhle 40-tiny!

 

 

Narodil sa 16. mája 1977 v juhomaďarskom meste Kiskunhalas. Hudbu začal študovať vo veku 14-tich rokov. V tom čase ešte nebol plne rozhodnutý pre hudobnú  VIKTOR TOTH  kariéru. Okrem hudby uvažoval aj o architektúre. Definitívne rozhodnutie pre hudbu prišlo v momente, keď sa stretol so saxofonistom Ákos Molnárom. V tomto čase ho najviac ovplyvňoval sound amerických big bandov a samozrejme aj osobnosti ako Chrarlie Parker a John Coltrane. Koncom 90-tych rokov bol členom niekoľkých maďarských jazzových formácii. V roku 1998 bol prijatý na jazzové oddelenie známej Lisztovej Akadémie, kde ukončil štúdium s vyznamenaniami v roku 2003. Počas tohto obdobia sformoval svoje prvé trio zoskupenie so Zoltán Oláhom a András Mohayom. Popri triu viedol aj kvarteto v zložení s Gábor Csekeom, Mátyás Szandaiom a András Mohayom. Postupne získal renomé aj v zahraničí a začal sa objavovať  VIKTOR TOTH  s medzinárodnými umelcami ako  William Parker, Henry Franklin, Leena Conquest, Peter Finch, Arnie Somogyi, Winston Clifford, Tim Giles, Gareth Williams, Piotr Wojtasik, John Betsch a Eric Allen. V roku 2005 zažiaril s prvým debutom s názvom Tercett. O dva roky neskôr nasledoval album Climbing With Mountains (2007) a ten istý rok dostal ocenenie jazzman roka. S neobyčajným projektom Arura Trio sa mu podarilo získať ocenenie album roku.

 

 

V jeho formácii Tóth Viktor Tercett sa objavil aj fenomenálny slovenský  VIKTOR TOTH  bubeník Dávid Hodek. Okrem iného sa venuje aj kompozícií pre divadlá. V súčasnosti pravidelne vystupuje v Európe a USA s rôznymi významnými hosťami, či v úlohe lídra alebo sidemana a aktívne pokračuje v nahrávaní. Momentálne sa venuje rôznym moderným projektom, v ktorých spája jazzovú tradíciu post-bopu s elektronikou a beatboxom v štýle jazz fusion. Na Slovensku vystupoval v roku 2011 v rámci Bratislavských jazzových dní so zoskupením Viktor Tóth Ensamble.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel