jazzman# 44280957

BUBENÍČKA YISSY GARCIA !!!

29.05.2017

 YISSY GARCIA Talentovaná, mladá kubánska bubeníčka - Yissy García. Vo svojej kariére už od malička musela čeliť tieňu svojho otca Bernardo Garciu, ktorý je spoluzakladateľom legendárnej kubánskej skupiny Irakere. Majúc na mysli kubánske tradície sa jej podarilo nájsť si vlastný smer a odlišnú interpretáciu tradície. Jej hudba je zvláštnym spojením tradičných kubánskych prvkov s moderným jazzom a elektronikou. Yissy García oslavuje 30 rokov.

 

 

Narodila sa 29.mája 1987 v Havane. Už v 9-tich rokov začala študovať perkusie na hudobnej škole. Jej talent sa ukázal už v mladom veku počas štúdií, kedy získala množstvo ocenení. Počas fázy akademického štúdia mala možnosť v  YISSY GARCIA mladom veku vystupovať s prestížnymi muzikantmi ako Horacio Hernández, Giovanny Hidalgo, Arturo Tappin a Roy Hargrove. Od roku 2006 do roku 2011 bola členkou salsa bandu – Anacaona, s ktorým vystupovala po celej Kube a rôznych medzinárodných festivaloch. Postupne sa u Yissy začal stupňovať záujem o jazz. Vďaka veľkému talentu sa za krátku dobu dostala do elitných jazzových kruhov vo svojej krajine. Začala vystupovať s umelcami ako Alexis Bosch, Bobby Carcasés a Yasek Manzano, ktorí zohrali veľkú rolu v jej hudobnom rozvoji. V roku 2012 sa rozhodla odštartovať sólovú kariéru v úlohe líderky a skladateľky s jej vlastným projektom s názvom YISSY & BANDANCHA. Kvinteto sa snaží o atypický fusion jazz s rôznorodými etnickými prvkami. Vďaka tomuto projektu sa dostala na najprestížnejšie jazzové festivaly na Kube. Okrem vlastného projektu  YISSY GARCIA aktívne sa podieľa na domácej scéne ako jeden z najvyhľadávanejších sidemanov. V roku 2014 sa pridala ku Kelvis Ochoaovi, William Vivancoovi a Yusaovi, s ktorými spoločne vycestovala na festival do Argentíny. Neskôr absolvovala turné s Yusaom v Japonsku. Taktiež sa stala členkou skupiny Maqueque pod vedením renomovaného kanadského saxofonistu Jane Bunetta. S Maqueque mala úspešné turné v Spojených štátoch a Kanade. Po dokončení turné nahrali spolu album Jane Bunnett and Maqueque, za ktorý získali Juno Award ako Najlepší jazzový album roku 2015. Toho istého roku začína nahrávať svoj debut Última Noticia a sústreďuje sa výhradne na turné v Amerike so svojou kapelou YISSY & BANDANCHA.

 

 

Última Noticia je jeden z prvých kubánskych albumov, ktorý je financovaný systémom crowdfunding. Okrem iného sa Yissy objavila v novo vzniknutom  YISSY GARCIA dokumente o najtalentovanejších kubánskych jazzmanoch. Jedným z ďalších posunov v jej kariére bola možnosť viesť workshop o kubánskych rytmoch na Berklee College of Music na základe pozvania od popredného bubeníka Terri Lynea. Yissy García dokázala urobiť veľký prínos pre jazz a kubánsku tradíciu už v mladom veku, keď originálnym spôsobom zasadila tieto odlišné tradície do nového kontextu. V súčasnosti aktívne pokračuje v  rozbehnutej kariére. Yissy García na Slovensku nikdy nevystupovala.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel