jazzman# 44280555

KLAVIRISTKA GERI ALLEN !!!

12.06.2017

 GERI ALLEN Popredná postava moderného jazzu - americká klaviristka, skladateľka a pedagogička Geri Allen. Mnohí ju v súčasnosti považujú za jednu z najlepších predstaviteliek mainstreamového jazzu. Jej herný štýl je veľmi rôznorodý a pohybuje sa na rozmedzí bebopu a freejazzu. Vo svojom hudobnom prejave nikdy neopúšťa jazzové mantinely a jej sound ovplyvnili také osobnosti a ako Keith Jarrett, Herbie Hancock a Bill Evans. Geri Allen oslavuje okrúhlych 60 rokov!

 

 

Narodila sa 12. júna 1957 v meste Pontiac v štáte Michigan. Svoje prvé hudobné vzdelanie získala na známej Cass Technical High School v Detroite, kde ju viedol uznávaný trubkár Marcus Belgrave. V roku 1979 získala bakalársky titul z jazzového odboru na Howard University v Detroite. Po ukončení štúdia sa presťahovala  GERI ALLEN do New Yorku, kde navštevovala lekcie u bebopového veterána - klaviristu Kenny Barrona. Krátko potom si dokončila magisterský titul v oblasti etnomuzikológie a v roku 1982 sa vrátila do New Yorku. V 80-tych rokoch sa objavila na niekoľkých Colemanových albumoch, ale vydala aj svoj debut The Printmakers, kde ukázala svoje smerovanie k avantgardnejším jazzovým tendenciám. V roku 1988 prišiel prvý schopnejší projekt so špičkovou kapelou v zložení Charlie Haden a Paul Motian. Album bol presiaknutý lyrizmom a pre svoje skvelé spracovanie a vynikajúcu súhru muzikantov sa dostal do medzinárodného povedomia. V 90-tych rokoch nahrávala pre vydavateľstvo Blue Note a neskôr pre Verve. Vďaka týmto spoločnostiam sa dostala na nahrávky absolútnej  GERI ALLEN špičky jazzovej scény. Allen stále posúvala hranice svojich improvizačných schopností a hľadala nové spôsoby vyjadrovania. O tom svedčí aj album Sound Museum z roku 1996 pod vedením legendy Ornette Colemana. V polovici dekády získala pozornosť širšej verejnosti, keď sa dostala dvakrát po sebe do rubriky - obrovské talenty, ktoré si zaslúžia viac pozornosti. Počas svojej kariéry sa jej podarilo spolupracovať aj s umelcami ako Oliver Lake, Arthur Blythe, Julius Hemphill, Lester Bowie a Betty Carter. Začiatok nového storočia otvorila live nahrávkou s Motianom a Hadenom vo Village Vanguard. V roku 2004 opäť zmenila vydavateľa a presunula sa do spoločnosti Telarc, kde vydala album s Dave Hollandom a Jack DeJohnetteom s názvom Life od a Song.

 

 

V 2009 vydala zaujímavý album Three Pianos for Jimi, ktorý je venovaný pamiatke Jimi Hendrixa. Na albume sa objavili ešte ďalší dvaja klaviristi, bratia Mark a  GERI ALLEN Scott Batson. Všetky skladby boli inštrumentované len pre čisto klavírne obsadenie. V roku 2013 sa vrátila k inšpiráciám a spomienkam na rodné mesto na albume Grand River Crossings: Motown & Motor City Inspirations. Geri Allen sa zaslúžila o veľký prínos v oblasti jazzovej klavírnej rétoriky. Jej herný štýl, zanietenie a rýdzi jazzový hudobný výraz sa stal inšpiráciou pre mnoho ďalších hudobníkov. Geri Allen na Slovensku nikdy nevystupovala.

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel