jazzman# 44788646

HUSLISTA STANO PALÚCH !!!

03.07.2017

 STANO PALÚCH  Nadaný, všestranný a multižánrový slovenský huslista a aranžér – Stano Palúch. Svoj život oddal naplno hudbe a vo svojej aktívnej kariére sa venuje okrem jazzu aj iným žánrom ako vážna hudba, folk, pop, bluegrass a ľudová hudba. Do povedomia sa dostal najmä s úspešným projektom PaCoRa Trio, či v spolupráci s projektami Nothing But Swing Trio a Triango Petra Breinera, ktoré si získali medzinárodné uznanie. Stano Palúch aktuálne oslavuje okrúhle 40-tiny!

 

 

Narodil sa 7. júla v Čadci. Už od malička ho otec viedol k ľudovej hudbe, ktorá sa výrazným spôsobom pretavila neskôr do jeho hudobných projektov. Vo  STANO PALÚCH  veku 14-tich rokov nastúpil na konzervatórium v Žiline, kde študoval hlavný odbor – husle pod vedením Bohumila Urbana. Počas konzervatória sa začal prvýkrát zaoberať jazzovou hudbou. Po ukončení konzervatória v roku 1995 pokračoval v štúdiu a zdokonaľovaní sa na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede učiteľa Bohdana Warchala. Už počas vysokej školy pôsobil v rôznych zoskupeniach a objavoval sa na domácich, i zahraničných festivaloch vážnej, jazzovej, folklórnej a inej hudby. Od roku 1998 pôsobil v rôznych zoskupeniach ako Bass Friends, Acoustic Colours, či Solamente naturali, Komorní sólisti Bratislava. Okrem iného nahrával pre Český či Slovenský rozhlas, Slovenslú televíziu a ORF. Popri koncertovaní sa venuje aj  STANO PALÚCH  aranžérskej a produkčnej činnosti. Jeho hudba sa objavila na niekoľkých predstaveniach Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a taktiež v dvoch krátkych filmoch Ábelov čierný pes a Chyťte ho. V roku 2004 založil spolu s Marcelom Comendantom a Róbertom Raganom PaCoRa Trio, ktoré sa zameriava na zaujímavé prepojenie folklóru s jazzom. Toho istého roku hosťoval na albume významného slovenského zoskupenia Nothing But Swing Trio. Taktiež sa objavil so svojim projektom na Bratislavských jazzových dňoch. Od roku 2006 je členom projektu Bashavel a Triango.

 

 

Do dnešnej doby má na svojom konte viac než 50 albumov! Stano Palúch  STANO PALÚCH  s rôznymi formáciami vystupoval po celej Európe a veľkej časti Ameriky. V roku 2009 získal ocenenie Mladý tvorca od Tatrabanky v kategórii hudba. Stano Palúch patrí k významným hudobníkom na slovenskej scéne. Vďaka jeho jedinečnému vkladu a žánrovej univerzálnosti, ktorá siaha od vážnej hudby, cez folk, bluegrass, až po jazz a fusion sa stal vyhľadávaným európskym huslistom. V súčasnosti naďalej pokračuje vo svojej dobre rozbehnutej aktívnej kariére.

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Marec 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel