jazzman# 44280801

SAXOFONISTA WILL VINSON !!!

10.07.2017

 Will Vinson Anglický rodák, alt saxofonista a skladateľ, ktorý si v New Yorku naštartoval sľubnú kariéru – Will Vinson. Will sa stal vyhľadávaným sidemanom a objavil sa na niekoľko Grammy nominovaných albumoch. V New Yorku nahrával s elitnými umelcami a je členom popredných zoskupení na newyorskej scéne. Jeho herný štýl je veľmi búrlivý a dynamický, ale zároveň jemný a citlivý. Vo svojej hudbe sa snaží prepájať úctu k tradícií so zvedavosťou a túžbou objavovať rytmické, melodické a harmonické nuansy modernej súčasnej hudby. Will Winson aktuálne oslavuje okrúhlu 40-ku!

 

 

Narodil sa 11. júla 1977 v Londýne. Will sa venoval saxofónu od detstva, no jeho kariéra nabrala výrazne iný smer, keď sa ako 22-ročný v roku 1999 presťahoval do New Yorku. V jednom z hlavných sídiel jazzu pôsobí dodnes. Na newyorskej scéne  Will Vinson spolupracoval s menami ako Gonzalo Rubalcaba, Kurt Rosenwinkel, Ari Hoenig, Marcus Gilmore, Chris Potter, Kurt Elling, Lage Lund, Aaron Parks, Mike Stern, Ingrid Jensen Geoff Keezer, John Benitez, Seamus Blake, Vincent Herring, Alan Ferber, Victor Lewis, Ron Affif, Daphnis Prieto a mnoho ďalších. Will je členom Gonzalo Rubalcaba Quartet, s ktorým získal nomináciu na Grammy za album Caminos. Taktiež je súčasťou Miguel Zenon Identities Orchestra, s ktorým rovnako získal Grammy nomináciu za album Identities are Changeable. Okrem iného vedie aj vlastné zoskupenia, v ktorých pôsobili  Lage Lund, Jeff Ballard, Aaron Parks, Kurt Rosenwinkel, Shai Maestro a iní. V roku 2012  WILL VINSON si spolu s kontrabasistom Orlando le Flemingom a gitaristom Lage Lundom založil OWL Trio. Verejnosť a kritika ich veľmi vyzdvihovala a v roku 2013 sa im vydaril debut. Downbeat sa o ňom vyjadril, že všetko na tomto albume je neskutočný úspech. Will si postupne získal medzinárodnú reputáciu ako vynikajúci sideman, ale aj líder. So svojimi zoskupeniami vystupoval po celej Amerike aj Európe. Aktuálne ma na svojom konte 6 vlastných albumov. Minulý rok vydal zatiaľ najaktuálnejší album Perfectly Out of Place v hviezdnej zostave Mike Moreno – gitara, Gonzalo Rubalcaba – klavír, Matt Penman – kontrabas a Jeff Ballard – bicie nástroje. Kritika na konto albumu nešetrila pozitívnymi superlatívmi.

 

 

Okrem skvelej muzikantskej zostavy a hudobnej chémie je nutné  WILL VINSON vyzdvihnúť posun Vinsona ako skladateľa. Kompozície sú veľmi premyslené a originálne. Downbeat dokonca tvrdí, že definujú jazz tejto éry. Will Vinson stihol počas 20-ročnej kariéry už v mladom veku veľmi výrazne prispieť do jazzového diania. Uvidíme, čo prinesie jeho dozretejšie štádium kariéry. V súčasnosti aktívne pokračuje v nahrávaní a komponovaní. Will Vinson na Slovensku nikdy nevystupoval.

 

 

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Január 2023
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel