jazzman# 48157488

GITARISTA HARRI STOJKA !!!

17.07.2017

 HARRI STOJKA  Jedna z najdôležitejších postáv rakúskeho jazzu súčasnosti - gitarista, skladateľ, aranžér a spevák Harri Stojka. Do povedomia sa dostal najmä vďaka projektu Gypsy-Love a spolupráci s Petrom Wolfom. Harri má rómske korene, čo pretavuje aj do svojej hudby vo forme gypsy jazzu v kombinácií so swingom a tradičným jazzom, či bluesom. Jeho najväčšou prednosťou je veľká virtuozita a dych berúca technika, vďaka ktorej si jeho herný štýl vyslúžil označenie – syndróm neodpočívajúcich prstov. Harri Stojka oslavuje okrúhlych 60. rokov!

 

 

Narodil sa 22. júla 1957 vo Viedni. Harri Stojka je veľmi talentovaný samouk a nikdy neprešiel formálnym akademickým tréningom. Svoju kariéru rozbehol  HARRI STOJKA  už ako 13-ročný v roku 1970 v kapele Jano + Harri Stojka. Onedlho na to prešiel do skupiny Karla Ratzera – Gypsy-Love, kde pôsobil ako basgitarista. V úlohe gitaristu sa vyprofiloval najmä v projekte Petra Wolfa - Objective Truth Orchestra. V roku 1973 si založil vlastné zoskupenie Harri Stojka Express a bola to vôbec jediná rakúska skupina, ktorá sa objavila na Open air festivale na Viedenskom štadióne po boku takých hviezd ako Jimmi Cliff, Eric Burdon, Van Morrison, či Carlos Santana. Po festivale dostal prestížnu pozvánku na Montreux Jazz Festival, kde spolupracoval s Larry Coryellom v rámci projektu Guitar Summit. Vďaka tomuto momentu Harri prerazil aj na medzinárodné scény - stal sa jednou z najdôležitejších hudobných  HARRI STOJKA  postáv rakúskej scény, či dôležitým reprezentantom a so svojimi projektami precestoval celý svet. Prezentoval sa aj na úspešných festivaloch v Číne a Indii. V roku 2005 vydal album Tribute to Swing, ktorý získal nomináciu na nemeckú Echo Award ako najlepší album zo zahraničia. Harri Stojka natočil aj hudobno-dokumentárny film, kde cestoval po stopách svojich predkov až do Indie, aby odhalil svoje korene. Film získal ocenenie za najlepší rakúsky dokumentárny film. Neskôr aj viedol projekt Harri Stojka India Express, ktorý kombinoval tradične nástroje a prvky indickej hudby s jazzom.

 

 

Harri Stojka je aj v súčasnosti veľmi aktívny hudobník. Minulý rok vydal  HARRI STOJKA  až dva tituly a to A Tribute to The Beatles (2016) a DJANGOIZING (2016). Album Tribute to The Beatles je zaujímavou kombináciou populárnych popevkov a jazzu, ale miestami sa frázy predsa len nevyhli aj rómskym koreňom Harri Stojku. V Djangoizing ako už názov napovedá sa navracia ku tradíciám a k tvorbe slávneho gitaristu a zakladateľa gypsy jazzu – Django Reinhardta. Harri Stojka je na Slovensku známy fenomén a objavil sa dokonca v množstve slovenských formáciách ako Veľký cigánsky orchester Slovenska, či skupina Finally.

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Marec 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel