jazzman# 49923242

BUBENÍK KLEMENS MARKTL !!!

07.08.2017

 KLEMENS MARKTL  Prominentný rakúsky bubeník a skladateľ, ktorý našiel svoje útočisko na newyorskej scéne – Klemens Marktl. Špičkový muzikant sa dlhé roky pohyboval v úzadí ako tichý, no spoľahlivý spoluhráč. Jeho umenie sme mohli počuť na množstve významných albumoch a dokonca bol nominovaný na ocenenie za najlepšieho sidemana roka. Jeho štýl je pevne zakorenený v jazzovej tradícií a kombinuje to s tým najlepším z jazzového mainstreamu. Svoju kariéru neskôr posunul na vyššiu úroveň a vybudoval si renomé uznávaného skladateľa a lídra. Klemens Marktl oslavuje 41 rokov.

 

 

Narodil sa 10. augusta v rakúskom meste Klagenfurt. K hudbe sa dostal už v 6-tich rokoch, keď začal chodiť na hodiny klavíru. Už hneď v začiatkoch pociťoval,  KLEMENS MARKTL  že klavír nebude jeho osudový nástroj. Vďaka svojmu zápalu pomerne rýchlo dokázal prejsť na bicie nástroje, ktoré určili vývoj jeho celej kariéry. Svoje prvé hudobné vzdelanie dosiahol na konzervatóriu v Klagenfurte. Neskôr vo veku 21 rokov odišiel do Holandska, kde si rozšíril vzdelanie na školách v Haagu a Amsterdame. Tu sa začala jeho hudobná kariéra. Po dobu 6-tich rokov sa snažil pracovať na svojej kariére a vybudovať si status medzinárodne uznávaného hudobníka. Počas tohto obdobia vydal aj svoj debutový album The Challenge (2003) a získal holandské ocenenie Leiden Jazz Award. Najväčší zlom jeho kariéry nastal po rozhodnutí odísť do New Yorku hneď po tom ako vydal svoj debut. Tam hral po menších kluboch, zúčastnil sa na mnohých jam sessions a nasával skúsenosti od najetablovanejších jazzových bubeníkov na svete ako Jimmy Cobb, Jimmy Wormworth, Kenny Washington, Lewis Nash, Jeff “Tain” Watts, John Riley, Tony  KLEMENS MARKTL  Moreno, Ali Jackson, Johnathan Blake, Kendrick Scott, Willie Jones III, Eric Harland a mnoho ďalších. Práve ich štýl zanechal stopu na jeho neobopovom prístupe. V roku 2004 si v New Yorku založil kvarteto v zložení Chris Cheek, Aaron Goldberg a Matt Penman, s ktorým nahral svoj druhý album Ocean Avenue (2006). Po tomto období sa vrátil na domácu scénu v Rakúsku, kde sa etabloval ako vynikajúci sideman a špičkový muzikant. V roku 2006 ho nominovali na cenu Hans Kollera ako Sidemana roka. Tretí album v poradí s názvom Free Spirit (2010) nahral naživo v domácom prostredí klubu “Porgy & Bess.

 

 

Okrem aktívneho pôsobenia na scéne sa od roku 2011 venuje pedagogickej činnosti na konzervatóriu v Klagenfurte. Na najnovšom albume December (2015) sa opäť vracia do čias svojho pobytu v New Yorku, kde samotný album aj vznikol  KLEMENS MARKTL  a nahral ho so špičkovou zostavou (Seamus Blake – tenor a soprán saxofón, John Ellis – tenor a soprán saxofón, bas klarinet, Aaaron Goldberg – klavír, Joe Locke – vibrafón a Harish Raghavan - kontrabas) z miestnej scény. V súčasnosti aktívne pokračuje v nahrávaní a rozvíjaní svojich kompozícií. Klemens Marktl aktuálne patrí medzi najlepších európskych bubeníkov svojej generácie a svojou hudbou prináša novodobé poňatie konzervatívneho mainstreamu s moderným soundom. Klemens Marktl sa objavil na Slovensku viackrát, pôsobil aj v big bande Gustava Broma či v skupine Luboša Šrámeka.

 

 

 


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Jún 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel